Mahepõllumajandus

Lastenurk

Lastenurk

Tere tulemast Kuuse tallu! Selles talus kasvatatakse munade saamiseks kanu ja piima saamiseks lehmi. Paar aastat tagasi muudeti talu mahepõllumajanduslikuks. Uurime, kuidas seda tehti!

Kas tead, kuidas selvehallides müüdav mahetoit saab alguse talus külvatavatest seemnetest? Alustagem teekonda talust toidulauani!

 

Kana ja munad

Need on Kuuse talu kanad ja nad munevad mahemune. Kuidas tagada, et munad oleksid mahepõllumajanduslikud?

Print version of the pageTo top of the page
 
Illustratsioon: kanad mahepõllundustalu ees rohelisel väljal.Mahetalus elavad kanad saavad õues ringi jalutada ja söövad ainult loomulikult kasvanud sööta. Nende nokad pole maha lõigatud ja tiivad pole kärbitud. Nad elavad sageli väikestes rühmades koos teiste kanadega ja munevad mugavates pesades. Mahepõllumehed järgivad kindlaid reegleid, et kanad saaksid võimalikult rõõmsalt ja tervislikult elada.
 
Illustratsioon: üks kana kanalas õlgedel istumas.Talumees korjab munad kokku. Mõnikord müüb ta mune ise, kas otse talust või kodu lähedal turul, kus on ka teised põllumehed. Mõnikord müüb ta munad ettevõttele, kust nad jõuavad näiteks supermarketitesse ja restoranidesse.
 
Illustratsioon: munade puhastamine ja mahepõllunduse logoga karpidesse panemine.Enne kui mahemunad müüki lähevad, nad puhastatakse ja pannakse eriliste märkide või kirjadega karpi. Siis saab karbi pealt teada, kus, kuidas ja kelle poolt need munad toodeti. Munadest võivad saada ka paljude teiste mahetoodete - näiteks pasta või maiustuste - koostisosad ning ka neid tooteid märgistatakse samamoodi.
 
Illustratsioon: isa ja poeg ostavad supermarketis toidukaupu ja valivad mahetoitu, näiteks mune.Kui teie pere või teised pered otsustavad osta selliseid eriliste sümbolite või kirjadega mune või tooteid, teate te, et talunik järgis kindlaid reegleid ja et kana, kes need munad munes, elab rõõmsat elu. Samuti teate te, et varsti sööte maitsvat, kvaliteetset ja eheda maitsega toitu!

Lehm ja piim

Kuuse talu lehmad on mahepõllumajanduslikud lüpsilehmad.
Kas sa tead, mis teeb piima mahepõllumajanduslikuks?

Print version of the pageTo top of the page
 
Illustratsioon: lehmad rohelisel väljalMahetalus ei ole lehmad kinni seotud ega luku taha pandud, vaid liiguvad vabalt rohelistel karjamaadel, kus nad söövad puhast ja looduslikku rohtu. Nende sarvi ei lõigata maha ja vasikad sünnivad loomulikul teel. Talunikud, kes nende eest hoolitsevad, järgivad reegleid, et lehmadel oleks mugav olla ja lehmad omakorda annavad värsket ja kvaliteetset piima.
 
Illustratsioon: lüpsiseadeldis, kus lüpstakse nelja lehma, ja talunikTalunikud ja nende õpilased lüpsavad piima ning saadavad selle piimakombinaati, kus piim pannakse pakendisse või tehakse sellest värskeid ja maitsvaid piimatooteid, nagu juust, jogurt, koor ja jäätis. Kui nendesse toodetesse on vaja midagi lisada, siis püütakse lisada ainult mahetooteid.
 
Illustratsioon: piimapudelid tootmisliinil. Pudelil on näha mahepõllunduse logo.Kui mahepiim pannakse pakendisse või tehakse sellest muid piimatooteid, pannakse toodetele eriline märk või kirjad. Nii saab teada, kus, kuidas ja kelle poolt need tooted valmistati. Seejärel müüakse neid tooteid mahepoodides, supermarketites, restoranides ja kohvikutes.
 
Illustratsioon: perekond õhtustab koos. Laual on peale piima mitmeid mahetooteid ja -toiduaineid.Kui pere ostab neid eriliste märkide või kirjadega tooteid, teavad nad, et põllumees järgis kindlaid reegleid ja et lehm elab mugavat ja tervislikku elu. Nautides maitsvat jogurtit, müslit või muud, on sellele hea mõelda.

„Kuidas ma muutsin oma talu mahepõllumajanduslikuks”

Vaata, kuidas see pere muutis oma talu mahepõllumajanduslikuksmpeg-4v(25 MB) .

Kuidas on võimalik, et piim on mahepõllumajanduslik?

Kas tead, milline piim on mahepõllumajanduslik? Saa vastus talunikult endalt!mpeg-4v(25 MB)

Viktoriinid ja mängud

Kui hea mälu sul on? Mängi meie mahepõllumajanduse teemalist mälumängu swf(305 kB) !

Julia ja Steven

Ela kaasa Julia ja Steveni seiklustele selles koomiksis(4 MB) ja tutvu sealjuures mahetoodetega!