Ekologické zemědělství

Pro školáky

Pro školáky

Vítej na statku farmářky Oony! Chová tu slepice, aby měla vajíčka, a krávy kvůli mléku. Před několika lety se rozhodla svůj statek přeměnit na ekologickou farmu. Vydejme se na průzkum toho, jak se jí to podařilo.

Víš, jak se z balíčku semínek zasazených do půdy stane bio zelenina prodávaná v obchodě? Pojďme se podívat na to, co všechno se musí stát, než se potraviny dostanou na regály obchodů.

 

Slepice a vajíčka


These are Oona’s chickens, and they lay organic eggs. What does Oona do to ensure the eggs are organic?

Print version of the pageTo top of the page
 
Ilustrace: Slepice volně zobající na trávě před ekologickou farmou.Slepice mohou na ekologické farmě volně běhat venku a zobat krmivo, jež je výhradně přírodního původu. Nekrátí se jim zobáky ani jim nejsou přistřihována křídla. Často žijí v malých hejnech s ostatními slepicemi a kladou vajíčka v pohodlném prostředí. Ekologičtí zemědělci se řídí zvláštními pravidly, která slepicím zajišťují co nejvíce pohodlný a zdravý život.
 
Ilustrace: Slepice v kurníku snáší vajíčko na slámě.Vajíčka sbírá zemědělec. Někdy je prodává přímo z farmy nebo na blízkém trhu s ostatními zemědělci. Jindy je prodá firmě, která spolupracuje se supermarkety a restauracemi.
 
Ilustrace: Vajíčka jsou očištěna, vložena do krabičky a označena logem bio.Biovajíčka se dříve, než jdou na prodej, očistí a umístí do kartónů opatřených logy nebo texty vysvětlujícími, kde, jak a kým byla vajíčka vyrobena. Vajíčka mohou sloužit i jako biosurovina do produktů, jako jsou těstoviny nebo cukroví, které jsou též označeny stejnými logy nebo texty. .
 
Ilustrace: Otec a syn na nákupu v supermarketu kupují různé biopotraviny, jako například biovajíčka.Pokud si Vaše či jakákoli jiná rodina vybere ke koupi vajíčka a produkty se zmíněnými logy nebo texty, dozví se, jak se zemědělec těmito zvláštními pravidly řídil, a můžete si být jisti, že vajíčka snesly slepice, které žijí pohodlný a zdravý život. S tímto vědomím si pak můžete pochutnat na lahodném kvalitním jídle!

Kráva a mléko


Oona se stará o své krávy tak, aby dávaly bio mléko.
Víš, díky čemu je toto mléko ekologické?

Print version of the pageTo top of the page
 
Ilustrace: Krávy na pastvěKrávy na ekologických farmách nejsou trvale vázány ani omezovány v přístupu na zelené plochy, kde se mohou napást na přírodních pastvinách. Zemědělci se řídí pravidly, která garantují kravám pohodlí, a ty naoplátku dávají čerstvé mléko vysoké kvality.
 
Ilustrace: Farmář v dojírně, kde se právě dojí čtyři krávy.Zemědělci spolu se svými pracovníky mléko pravidelně dojí a odvádějí ho do speciálních mlékáren, kde jej naplní do lahví nebo použijí na výrobu čerstvých mléčných produktů, jako jsou sýry, jogurty, smetana nebo zmrzlina.
 
Ilustrace. Mléko v lahvích na pásu v mlékárně. Logo bio je umístěno na bioprodukt.Poté, co je biomléko naplněno do lahví nebo zpracováno do mléčných výrobků, je označeno speciálním logem nebo textem, který uvádí informace, kde, jak a kým byl produkt vyroben. Toto zboží je pak prodáváno na místech, jako jsou prodejny s biopotravinami, supermarkety a restaurace nebo kavárny.
 
Ilustrace: Společná rodinná večeře s několika biopotravinami na stole.Pokud rodiny, jako je ta Vaše, kupují mléko a jiné mléčné produkty s zmíněnými logy nebo texty, dozví se, jak se zemědělec těmito zvláštními pravidly řídil, a mohou si být jisté, že mléko pochází od krav, které žijí pohodlný a zdravý život. S tímto vědomím si pak mohou lahodný jogurt nebo misku s ceráliemi lépe vychutnat!

„Jak se z našeho statku stala ekologická farma“

Příběh irské rodinympeg-4v(25 MB) , která přeměnila své hospodářství na ekologickou farmu.

Proč je toto mléko ekologické?

Máš představu o tom, jak se vyrábí bio mléko? Přečti si, co o tom říká sám chovatel dojnic.mpeg-4v(25 MB)

Kvízy a hry

Máš pamatováka? Zahraj si ekologické pexeso swf(306 kB) !

Julie a Steven

Jaká dobrodružství zažili Julie a Steven na ekologické farmě? Nenech si ujít náš nový komiks(4 MB) .