Ugrás a fő tartalomra
Agriculture and rural development

Ökológiai termékek kereskedelme

Ökológiai termékek behozatala

Ahhoz, hogy az Európai Unióba importált termékeket ökológiai termékként lehessen értékesíteni, az itt előállított termékekre vonatkozó szabályokkal egyenértékű szabályoknak kell megfelelniük Ez olyan eljárások révén biztosítható, amelyeket minden importőrnek követnie kell, ha az általa behozott terméket ökológiai termékként kívánja forgalmazni. A szóban forgó eljárások attól függnek, hogy az áruk honnan származnak.

Az alábbi országokból származó termékek esetében:

  • Argentína
  • Ausztrália
  • Kanada
  • Chile
  • Costa Rica
  • India
  • Izrael
  • Japán
  • Tunézia
  • Koreai Köztársaság
  • Új-Zéland
  • Svájc
  • Amerikai Egyesült Államok

Az EU megállapodást kötött Chilével, Svájccal és az Egyesült Királysággal az ökológiai termékek kereskedelméről. Ha Ön szeretne részletesen tájékozódni a megállapodások hatálybalépésének időpontjáról, az érintett termékekről, valamint az ellenőrző hatóságokról és szervezetekről, kérjük, látogasson el erre az oldalra, ahol a megállapodások szövegéhez is hozzáférhet.

A legtöbb ökológiai termék vizsgálatát és tanúsítását a származási ország nemzeti hatóságai végzik. Ezekkel az országokkal ugyanis megállapodások vannak érvényben az EU-ba behozni kívánt ökológiai termékek ellenőrzése tekintetében, mivel az erre vonatkozó előírásaikat és intézkedéseiket az EU a sajátjaival egyenértékűnek minősítette. Az említett országokra gyakran „egyenértékű” országokként hivatkoznak.

A Bizottság közleményt tett közzé az ökológiai termékeknek az Egyesült Királyságból az EU-ba történő behozataláról. Az érdekelteknek címzett közlemény felvázolja az átmeneti időszak utáni jogi helyzetet, a kilépésről szóló megállapodás egyes releváns rendelkezéseit és az Észak-Írországban alkalmazandó új szabályokat.

2020. DECEMBER 8.
Withdrawal of the United Kingdom and EU rules in the field of organic production methods
English
(PDF)
Letöltés

Bármely más országból származó termékek esetében

Minden más országban a vizsgálat és a tanúsítás az ellenőrző szervezetek vagy hatóságok feladata. Ezek a Bizottság által kijelölt független szervezetek azt hivatottak biztosítani, hogy a felelősségi körükbe tartozó ökológiai termelők az uniós normákkal és ellenőrzési intézkedésekkel egyenértékű előírásokat és intézkedéseket kövessenek.

Ha egy kereskedő az említett országok valamelyikéből kíván terméket importálni és ökológiai termékként forgalmazni az Unióban, a megfelelő nemzeti ellenőrző szervezethez kell fordulnia.

Egyes nem uniós származási országok esetében az onnan behozott termékekre további ellenőrzések vagy követelmények vonatkozhatnak. 

Az Ökogazdálkodási Információs Rendszerbe (OFIS) egy éven keresztül bevitt összes értesítés részletes átvizsgálását követően az Európai Bizottság és az uniós országok közösen úgy határoztak, hogy több, harmadik országból származó terméket 2024. január 1-jétől 2024. december 31-ig kiegészítő ellenőrzéseknek kell alávetni. Ez az ökológiai termelés integritását hivatott jobban biztosítani. A kiegészítő ellenőrzések magukban foglalnak bizonyos kötelezettségvállalásokat az uniós országok részéről, valamint bizonyos követelményeket a Bizottság felügyelete alatt álló, harmadik országokban egyenértékűnek elismert ellenőrző szervezetekre vonatkozóan. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóság készített egy munkadokumentumot az egyes harmadik országokból származó termékek kiegészítő hatósági ellenőrzéséről, melyben ismerteti, milyen kötelezettségvállalásokat tettek az uniós országok a kiegészítő hatósági ellenőrzések tekintetében. A harmadik országokban a Bizottság felügyelete alatt működő egyenértékű ellenőrző szervezeteknek címzett levél pedig a rájuk vonatkozó követelményeket részletezi.

2024. JANUÁR 12.
Working document on additional official controls on products originating from certain third country
English
(201.9 KB - PDF)
Letöltés
2024. JANUÁR 12.
Letter to control bodies and authorities on the import of organic products from certain countries
English
(244.34 KB - PDF)
Letöltés

Az USA-ból importált termékekre vonatkozóan további információk állnak rendelkezésre.

2012. FEBRUÁR 14.
Advice on EU-US equivalence
English
(148.4 KB - PDF)
Letöltés

Tanúsítás

Az EU-ba behozott valamennyi ökológiai terméknek rendelkeznie kell a megfelelő elektronikus ellenőrzési tanúsítvánnyal (e-COI). Ezeket a kereskedelem-ellenőrzési és szakértői rendszeren (TRACES) keresztül kezelik.

  • Egyenértékű országok: a tanúsítványokat az országok nemzeti hatóságai által kijelölt ellenőrző szervezetek állítják ki.
  • Minden egyéb ország: a tanúsítványokat az EU által kijelölt ellenőrző szervezetek állítják ki.

Ha Ön nem rendelkezik elektronikus ellenőrzési tanúsítvánnyal, termékeit nem engedik ki abból a kikötőből, ahol azok az EU-ba beérkeztek.

2018. DECEMBER 10.
Guidelines on imports of organic products into the EU
magyar
(214.19 KB - PDF)
Letöltés

Ökológiai termékek kivitele nem uniós országokba

Az ökológiai termékek nem uniós országokba történő kivitelére a rendeltetési ország követelményei vonatkoznak. Ez utóbbiakról az adott ország illetékes hatóságainál lehet tájékozódni.

Kapcsolódó információk

Kivitel az EU-ból

Tudnivalók harmadik országbeli ellenőrző szervezetek részére

A nem uniós országok ökológiai termelőit vagy forgalmazóit értékelő és ellenőrző szervezetek kérelmezhetik, hogy az EU ismerje el ezt a tevékenységüket. Az EU által elismert ellenőrző szervezetek tanúsíthatják, hogy az EU-ba behozni kívánt ökológiai termékek valóban biogazdálkodásból származnak.

Kapcsolódó információk

(EU) 2018/848 rendelet

(EU) 2021/2306 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet

Események