Navigačný riadok

Ďalšie nástroje

  • Verzia na tlač 
  • Zmenšiť písmo 
  • Zväčšiť písmo 

Viac bezpečnosti na cestách pre motocykle a mopedy

Praktické a zábavné...

Motocyklista na svojom stroji v bežnej premávkeNa cestách je čoraz viac motocyklov a mopedov (tzv. „dvojkolesové motorové vozidlá“). Sú riešením najmä v mestách, kde je doprava čoraz hustejšia a parkovacích miest ubúda a ponúkajú alternatívu k vlastníctvu súkromného auta, s ktorým sú spojené vysoké náklady.
Motocyklisti sa rôznia, môže ísť o rekreačných jazdcov s výkonnými strojmi, ale aj o mladých ľudí alebo zamestnancov, ktorí využívajú na bežnú prepravu mopedy. Za obdobie rokov 2001 až 2007 stúpol počet motocyklistov na európskych cestách o 34 %.

...avšak krehké

V porovnaní s autami sú motocykle nestabilnejšie, menej viditeľné a vodičovi poskytujú menšiu úroveň ochrany. U motocyklistov je percento smrteľných a vážnych nehôd neporovnateľne vyššie, väčšina z nich sa stane v mestách a zapríčiňuje ich ľudský faktor.
Napríklad, v roku 2008 prišlo o život najmenej 6 800 jazdcov. V číselnom vyjadrení motocyklisti predstavujú 2 % účastníkov cestnej premávky, avšak okolo 17 % obetí dopravných nehôd je z ich radov. Jedna z troch obetí spomedzi motocyklistov nemá ani 25 rokov, ale aj jazdci v strednom veku majú vyššiu mieru nehodovosti ako vodiči áut.

Zlepšenie bezpečnosti motocyklistov

Úsilie EÚ zamerané na zlepšenie jazdných návykov motocyklistov, zavedenie bezpečnostných prvkov na cestách a na motocykloch sa zameriava na:

  • povinný výcvik: povinné vodičské oprávnenie aj na mopedy a ustanovenie minimálnej vekovej hranice – Smernica EÚ 2006/126/ES o vodičských preukazoch
  • výskumné projekty – zamerané na zlepšenie bezpečnosti zvodidiel (SMART RRSpdf), skúmanie možností využitia senzorov v mestskej premávke, ktoré by jej účastníkov upozorňovali na prítomnosť iných účastníkov (WATCH-OVER), a  na vývoj asistenčných systémov vodiča a ďalších inteligentných systémov pre motocykle vrátane upozornenia na rýchlosť pri zákrutách (SAFERIDER).