Ścieżka nawigacji

Inne narzędzia

  • Wersja do druku 
  • Zmniejsz tekst 
  • Powiększ tekst 

Bezpieczniejsze drogi dla motocyklistów i motorowerzystów

Praktyczny wybór i hobby

Motorcycles Po ulicach jeździ coraz więcej motocykli i motorowerów. W miastach jest to często odpowiedź na wzrost natężenia ruchu, brak miejsc parkingowych i wysoki koszt posiadania samochodu.
Użytkownicy tych pojazdów to z jednej strony miłośnicy motocykli, którzy preferują silniki o dużej mocy, a z drugiej – osoby młode lub aktywne zawodowo, które na co dzień dojeżdżają na motorowerach do szkoły czy pracy. W latach 2001–2007 liczba motocykli na europejskich drogach wzrosła o 34 proc.

… ale również ryzyko

W porównaniu z samochodami pojazdy dwukołowe są mniej stabilne, mniej widoczne i zapewniają kierowcy mniejszą ochronę. Odsetek poważnych i śmiertelnych wypadków z ich udziałem jest nieproporcjonalnie duży – do większości z nich dochodzi w miastach, a ich powodem jest najczęściej błąd człowieka.
W samym roku 2008 zginęło co najmniej 6 800 motocyklistów. Liczby mówią za siebie – około 17 proc. wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych to wypadki z udziałem pojazdów dwukołowych, chociaż ich kierowcy stanowią zaledwie 2 proc. użytkowników dróg. Jedna trzecia motocyklistów, którzy zginęli w wypadkach, nie ukończyła 25 lat. Również w grupie motocyklistów w średnim wieku śmiertelność w wypadkach jest wyższa niż w grupie kierowców samochodów w tym samym wieku.

Poprawa bezpieczeństwa

UE dąży do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, podejmując działania w takich dziedzinach jak: