Cesta

Další nástroje

  • Verze pro tisk 
  • Zmenšit písmo 
  • Zvětšit písmo 

Bezpečnější silnice pro motocykly a mopedy

Jsou praktické a každý se na nich rád sveze ALE…

Motorky a motorkáři v městské dopravě Na silnicích je těchto jednostopých vozidel vidět stále více. Hlavně ve městech nemusí motocyklisté řešit dopravní zácpy, nedostatek parkovacích míst a vysoké náklady spojené s vlastnictvím automobilu.
Výběr je široký: od výkonných sportovních modelů pro volný čas až po lehké mopedy, které lidé využívají ke každodennímu dojíždění do práce. V období 2001 až 2007 vzrostl počet motocyklů na evropských silnicích o 34 %.

…při jejich řízení jste velmi zranitelní

Oproti automobilům jsou jednostopá vozidla méně stabilní, hůře viditelná a poskytují řidičům menší ochranu. Proto mají neporovnatelně vyšší podíl na počtu smrtelných a závažných nehod. K většině z nich dochází ve městech a jejich příčinou je lidský faktor.
Například v roce 2008 zemřelo při nehodách okolo 6 800 motocyklistů. Pro srovnání: toto číslo představuje 17 % všech úmrtí, ke kterým na silnici došlo, přičemž řidiči jednostopých vozidel tvoří pouze 2 % všech účastníků silničního provozu. Každému třetímu řidiči motocyklu nebo mopedu, který na silnici zemře, není ani 25 let, avšak i motocyklisté středního věku se podílejí na nehodovosti ve větší míře než řidiči automobilů ze stejné věkové skupiny.

Zvyšování bezpečnosti jednostopých vozidel

EU podniká kroky ke zvyšování bezpečnosti řidičů, silničního provozu i vozidel samotných. Zaměřuje se zejména na tyto oblasti: