Navigačný riadok

Ďalšie nástroje

  • Verzia na tlač 
  • Zmenšiť písmo 
  • Zväčšiť písmo 

Cyklisti

Jazda na bicykli je zdravšia ako jazdenie autom a zároveň znižuje hluk, znečistenie ovzdušia a problémy s dopravnými zápchami. Jednoduché bezpečnostné opatrenia ako používanie prilby a vyhradených cyklistických pruhov môže znížiť riziko zranenia pri nehode.

Všeobecné pravidlá

CyklistaVšetky bicykle musia byť vybavené minimálne týmito bezpečnostnými prvkami – brzdami, zvončekom a svetlami. V niektorých členských štátoch EÚ platia dodatočné pravidlá, napr. o používaní prostriedkov na zvýšenie viditeľnosti cyklistov, o povinnosti nosiť prilby, o detských sedačkách či o minimálnej vekovej hranici pre jazdu na bicykli na verejných cestách.

Konštrukcia vozidiel

Vylepšená konštrukcia áut a nákladných vozidiel prispieva k zníženiu rizika zranení cyklistov a chodcov pri potenciálnej zrážke. Napríklad deformačné zóny v prednej časti vozidiel na minimalizáciu zranení osôb a spätné zrkadlá na elimináciu mŕtveho uhla môžu ročne zachrániť až 2 000 chodcov a cyklistov.

V rámci projektu APROSYSpdf sa vyvinuli nové metódy testovania prednej časti vozidiel, ktoré majú vyhodnotiť vplyv ich konštrukcie na chodcov a cyklistov. Predmetom skúmania boli aj laminátové materiály, ktoré môžu absorbovať náraz bez toho, aby stratili tvar alebo sa rozpadli. Takéto materiály sú obzvlášť vhodné na výrobu cyklistických prílb. Projekt WATCH-OVER podporuje vývoj nových komunikačných a video-senzorových technológií, ktoré majú vodičom pomôcť včas zbadať cyklistov a chodcov v hustej premávke.

Riadenie dopravy

Odčlenenie premávky cyklistov a motorizovanej dopravy použitím neprerušovaných cyklistických pruhov pomáha redukovať počet zrážok medzi vozidlami a bicyklami. K zníženiu rizika a závažnosti nehôd môže rovnako prispieť zavedenie zón s obmedzenou rýchlosťou (30 km/h).