Ścieżka nawigacji

Inne narzędzia

  • Wersja do druku 
  • Zmniejsz tekst 
  • Powiększ tekst 

Rowerzyści

W porównaniu z kierowaniem pojazdami, jazda na rowerze jest zdrowsza, a także zmniejsza hałas, zanieczyszczenia i problemy związane z zatorami komunikacyjnymi. Zachowanie prostych środków bezpieczeństwa, takich jak założenie kasku oraz wykorzystywanie ścieżek rowerowych może zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń w wypadku.

Zasady ogólne

CyclistUmowa międzynarodowa – konwencja wiedeńska z roku 1968 – określiła podstawowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów. Dodatkowe przepisy obowiązujące w niektórych krajach obejmują kwestie oznakowania rowerzystów w celu zwiększenia ich widoczności, rowerowych fotelików dla dzieci, minimalnego wieku uprawniającego do poruszania się rowerem po drogach publicznych oraz noszenia kasku.

Konstrukcja pojazdu

Poprawa elementów konstrukcji samochodów i pojazdów ciężarowych może zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń przez rowerzystów lub pieszych w razie uderzenia. W UE uważa się, że odpowiednio ukształtowane przednie części samochodów oraz lusterka martwego pola w samochodach ciężarowych mogą pomóc w uratowaniu do 2000 pieszych i rowerzystów.

W ramach projektu APROSYSpdf opracowano nowe metody testowania przednich części pojazdów, by ocenić ich oddziaływanie na pieszych i rowerzystów w momencie zderzenia. Przebadano także materiały laminowane, które mogą pękać nie zmieniając swojego kształtu ani nie rozpadając się. Właściwości takie byłyby szczególnie przydatne w odniesieniu do kasków rowerowych. Celem projektu WATCH-OVER jest opracowanie nowych technologii komunikacyjnych i związanych z czujnikami wideo. Pomogą one kierowcom w wykrywaniu rowerzystów i pieszych w warunkach ruchu drogowego o dużym natężeniu.

Zarządzanie ruchem drogowym

Oddzielanie rowerzystów od ruchu zmotoryzowanego przez wytyczanie ścieżek rowerowych pomaga w zmniejszeniu ryzyka kolizji pomiędzy samochodami i rowerami. Lokalne ograniczenia prędkości, na przykład do 30 km/godz., także zmniejszają ryzyko i stopień ciężkości wypadków.