Cesta

Další nástroje

  • Verze pro tisk 
  • Zmenšit písmo 
  • Zvětšit písmo 

Cyklisté

Jízda na kole je každopádně zdravější než cestování autem – kromě toho nezpůsobuje hluk, neznečišťuje životní prostředí a nezpůsobuje zácpy. Jednoduchá bezpečnostní opatření, jako je nošení přilby a používání tras vyhrazených pro cyklisty, snižují riziko nehody.

Obecná pravidla

CyklistaVšechna jízdní kola musí mít základní bezpečnostní výbavu – brzdy, zvonek a světla. V některých zemích EU platí další pravidla, např. o používaní prostředků na zvýšení viditelnosti cyklistů, o povinnosti nosit přilbu, o dětských sedačkách či o minimální věkové hranici pro jízdu na veřejných komunikacích.

Konstrukce vozidel

Zdokonalená konstrukce osobních a nákladních aut přispívá ke snížení rizika zranění cyklistů a chodců při srážce. Například deformační zóny v přední časti vozidel na minimalizaci zranění osob a zpětná zrcátka pro eliminaci mrtvého úhlu mohou ročně zachránit až 2 000 chodců a cyklistů.

V rámci projektu APROSYSpdf byly vyvinuty nové metody testování přední části vozidel, které mají vyhodnotit míru ohrožení chodců a cyklistů. Předmětem zkoumání byly také laminátové materiály, které mohou absorbovat náraz bez toho, aby ztratily tvar nebo se rozpadly. Takové materiály jsou obzvláště vhodné pro výrobu cyklistických přileb. Projekt WATCH-OVER podporuje vývoj nových komunikačních a video-senzorových technologií, které mají řidičům pomoci včas zaregistrovat cyklisty a chodce v hustém provozu.

Řízení dopravy

Oddělení cyklistických tras od motorizované dopravy vytvořením nepřerušovaných cyklistických pruhů pomáhá redukovat počet kolizí cyklistů s vozidly. Ke snížení rizika a závažnosti nehod může též přispět zavedení zón s omezenou rychlostí (30 km/h).