Ścieżka nawigacji

Inne narzędzia

  • Wersja do druku 
  • Zmniejsz tekst 
  • Powiększ tekst 

Światła dzienne

Dedykowane światła dzienne (DRL) to lampy pojazdu włączające się automatycznie po uruchomieniu silnika. Poprawiają one w sposób znaczny widoczność samochodów.

Kierowcy w większości krajów zobowiązani są do włączenia świateł po zapadnięciu zmroku, natomiast światła dzienne zaprojektowano, aby włączać je w ciągu dnia. W przeciwieństwie do świateł konwencjonalnych, światła dzienne nie zwiększają widoczności drogi, natomiast pomagają innym uczestnikom ruchu zauważyć zbliżający się pojazd. Zużycie energii przez światła dzienne wynosi jedynie 25–30% w stosunku do poboru mocy przez tradycyjne światła mijania.

Ustawodawstwo

Począwszy od roku 2011, światła dzienne będą obowiązywały w UE we wszystkich nowych samochodach i małych furgonetkach dostawczych. Samochody ciężarowe i autobusy będą musiały spełnić te wymogi począwszy od sierpnia 2012 roku. Światła dzienne nie muszą być instalowane w istniejących pojazdach. Obecnie w 17 krajach Unii istnieje już pewna forma ustawodawstwa dotyczącego świateł dziennych.

Kliknij tutaj,pdf(49 kB) by uzyskać więcej informacji dotyczących wpływu i wprowadzenia ustawodawstwa dotyczącego świateł dziennych.