Ścieżka nawigacji

Inne narzędzia

  • Wersja do druku 
  • Zmniejsz tekst 
  • Powiększ tekst 

Postępowanie

Wszyscy możemy przyczynić się bardzo skutecznie do bezpieczeństwa na drogach. Jeśli wszyscy zapniemy pasy bezpieczeństwa zgodnie z przepisami, uznamy ustalone ograniczenia prędkości i nie będziemy prowadzili pojazdów pod wpływem alkoholu, to według szacunków, na drogach europejskich będzie można uratować przeszło 12000 istnień ludzkich każdego roku. Nie kosztuje to wiele, a oczywiste korzyści są olbrzymie.

Rozproszenie uwagi
Celem zapewnienia bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi, konieczne jest, by kierowca pojazdu koncentrował przez cały czas swoją uwagę na odbywającym się wokół niego ruchu drogowym.
Zawodowi kierowcy
Zmęczenie i przekraczanie prędkości to powszechne przyczyny wypadków wśród kierowców samochodów ciężarowych, autokarów i samochodów firmowych. Wypadki drogowe związane z wykonywaną pracą są główną przyczyną śmierci w miejscu zatrudnienia w uprzemysłowionych krajach.
Prawo jazdy
Szkolenie
Poza regularnymi zajęciami przed uzyskaniem prawa jazdy, niektórzy kierowcy wymagają dodatkowego instruktażu. Na przykład zawodowi kierowcy muszą przejść specjalne szkolenie, by móc pracować w Unii Europejskiej. Od wielu kierowców notorycznie łamiących przepisy wymagane jest uczestniczenie w programach rehabilitacyjnych, mających na celu poprawę ich zachowania na drodze.
Egzekwowanie
Niezwykle istotna sprawą jest egzekwowanie przepisów ruchu drogowego – nie tylko przez nakładanie sankcji za wykroczenia, lecz także poprzez odstraszanie sprawców wykroczeń oraz zachęcanie do odpowiedzialnego kierowania pojazdami.
Zdolność do prowadzenia pojazdu
Pasy bezpieczeństwa
Pasy bezpieczeństwa są najłatwiejszym i najtańszym środkiem zaradczym, by uniknąć obrażeń przy kolizji. Nie wymagają specjalnej techniki i zainstalowane są we wszystkich pojazdach. Zapinanie pasów bezpieczeństwa w pojazdach jest obowiązkowe od roku 2006.
Przekraczanie prędkości
Przekraczanie prędkości, jeden z największych problemów bezpieczeństwa drogowego, jest głównym powodem około 30% śmiertelnych wypadków drogowych. Problem ten zwiększa także znacznie ryzyko spowodowania wypadku.