Navigācijas ceļš

Citi rīki

  • Izdrukas versija 
  • Samazināt tekstu 
  • Palielināt tekstu  

Spēja vadīt auto

Spēja vadīt auto

Tukša stikla pudele uz sasista aizsargstiklaLai Eiropā iegūtu vadītāja apliecību, autovadītājiem jāatbilst noteiktam fizisko un psihisko prasību minimumam. Tomēr dažas ES valstis var pieņemt stingrākus noteikumus.

ES tiesību akti ir pārstrādāti, lai cilvēkiem, kas cieš no epilepsijas, diabēta vai citām slimībām, kuras var ietekmēt auto vadīšanu, ļautu sēsties pie stūres, ja viņu veselības stāvoklis ir kontrolējams.

Profesionālo autovadītāju fizisko un psihisko spēju noteikšanai ir paredzētas stingrākas pārbaudes. Saskaņā ar jauniem noteikumiem viņiem būs jāiziet ārstu pārbaude reizi piecos gados.

Alkohols, narkotikas un auto vadīšana

Automašīnas vadīšana alkohola vai narkotiku reibumā ir faktors, kas izraisa gandrīz 25 % autoavāriju un ik gadu laupa dzīvību ap 10 000 Eiropas iedzīvotāju. Lielākajā daļā šo avāriju ir vainojams alkohols, bet pieaug arī citu vielu — gan medikamentu, gan nelegālo narkotiku — lietošanas problēma.

Visās ES valstīs ir noteikti ierobežojumi, cik daudz alkohola autovadītāji drīkst patērēt, ja viņi sēžas pie stūres. Citām apreibinošajām vielām pieļaujamie limiti vēl nav juridiski noteikti, kas daļēji izskaidrojams ar to, ka līdz galam nav izprasts saistītais risks. Noteikt apdraudējumu ir vēl sarežģītāk, ja ir lietotas vairākas apreibinošas vielas uzreiz. Šāda prakse diemžēl vēršas plašumā.

2006. gadā ES sāka četru gadu projektu DRUID, kurā pēta, kā uztveri izkropļojošu ("psihotropu") zāļu lietošana ietekmē auto vadīšanu. Šis 18 miljonus eiro vērtais projekts ir viens no līdz šim vislielākajiem tāda veida projektiem Eiropā, un tajā ir iesaistīti zinātnieki no vairāk nekā 20 valstīm.

Policijai, protams, jāspēj konstatēt, kad autovadītājs ir lietojis narkotikas. Nesen ES un ASV veica pētījumu ROSITA 2pdf, kurā izmēģināja deviņas ierīces narkotiku noteikšanai, izmantojot siekalu paraugu. Vienu no tām atzina par pietiekami uzticamu pārbaudēm uz ceļiem.

Nogurums

Nogurums ir faktors, kas izraisa 10–20 % satiksmes negadījumu. Profesionālajiem kravas automobiļu vadītājiem tas ir īpašs risks. ES likumdošanā ir noteikts, cik ilgi šie autovadītāji drīkst strādāt bez atpūtas.

Viens veids, kā samazināt šādu avāriju skaitu, varētu būt transportlīdzekļu aprīkošana ar uzraudzības sistēmām, kas autovadītājus brīdina, ja viņi uzrāda iemigšanas pazīmes. ES projektā AWAKE ir izstrādātas vadlīnijas par šīm sistēmām.