Navigačný riadok

Ďalšie nástroje

  • Verzia na tlač 
  • Zmenšiť písmo 
  • Zväčšiť písmo 

Vodičský preukaz

Jednotný vodičský preukaz EÚ

V EÚ sa zaviedol harmonizovaný vzor európskeho vodičského preukazu, ako aj ďalšie minimálne požiadavky na jeho získanie. Nové pravidlá by mali zabrániť tomu, aby sa na cesty dostali nebezpeční vodiči, a to bez ohľadu na to, v ktorom štáte absolvujú vodičské skúšky.

Tieto pravidlá nebudú mať vplyv na vaše existujúce oprávnenie viesť rovnaké motorové vozidlá ako doteraz.

Niekoľko štandardných požiadaviek EÚ

Od 19. januára 2013 majú všetky vodičské preukazy vydané príslušnými orgánmi členských štátov EÚ rovnaký vzhľad a formu. Preukazy sú vytlačené na viacvrstvovom polykarbonátovom podklade s viacerými ochrannými prvkami. Majú veľkosť a tvar kreditnej karty.

Bezpečnosť

Zaviedli sa harmonizované obdobia platnosti vodičských preukazov, ktoré sú v prípade motocyklov a osobných automobilov v rozmedzí od 10 do 15 rokov. To umožňuje príslušným orgánom, aby na vodičské preukazy pravidelne pridávali nové bezpečnostné prvky, ktorých cieľom je znemožniť ich falšovanie alebo pozmeňovanie, ku ktorému sa niekedy uchyľujú osoby, ktoré nie sú spôsobilé viesť motorové vozidlo alebo osoby, ktorým bolo vedenie motorového vozidla zakázané.

Nový európsky vodičský preukaz navyše zvyšuje ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky zavedením tzv. „postupného prístupu“ k motocyklom a iným jednostopovým motorovým vozidlám. To znamená, že jazdci budú musieť najprv získať skúsenosti na slabšej motorke. Mopedy spadajú do osobitnej skupiny AM.

Lekárske prehliadky

EÚ taktiež harmonizovala intervaly lekárskych prehliadok vodičov kamiónov a autobusov, ktorí ich musia podstúpiť pri každom obnovení vodičského preukazu.

Európske právne predpisy o vodičských preukazochpdf

Vodičské preukazy v EÚ – výmena, obnovenie, najčastejšie otázky