Navigācijas ceļš

Citi rīki

  • Izdrukas versija 
  • Samazināt tekstu 
  • Palielināt tekstu  

Transportlīdzekļa vadītāja apliecība

ES vienotā parauga vadītāju apliecības

ES ir ieviesusi saskaņotu apliecības paraugu un papildu obligātās prasības vadītāja apliecības saņemšanai. Tādējādi izdosies bīstamus vadītājus nelaist uz Eiropas ceļiem neatkarīgi no tā, kurā valstī viņi kārtojuši vadītāja eksāmenu.

Tas neietekmēs jūsu tiesības vadīt transportlīdzekļus. Jums joprojām būs tiesības vadīt tos pašus transportlīdzekļus, ar kuriem braucāt agrāk.

Dažas ES standartprasības

No 2013. gada 19. janvāra visām ES dalībvalstu izsniegtajām vadītāju apliecībām būs jāizskatās vienādi. Apliecības tiek drukātas uz plastmasas kartes, kas pēc izmēra un formas ir līdzīga kredītkartei.

Drošums

Ir ieviests vienots vadītāja apliecības derīguma termiņš. Motocikliem un vieglajām automašīnām tas ir no 10 līdz 15 gadiem. Tādējādi iestādēm ir iespēja regulāri vadītāja apliecībai pievienot jaunus aizsardzības elementus, kuriem pateicoties, apliecību būs grūtāk viltot un tajā izdarīt labojumus. Tāpēc nekvalificētiem vai sodītiem vadītājiem gan savā valstī, gan citur ES ir grūtāk piemuļķot iestādes.

Jaunā ES parauga vadītāju apliecība arī gādā par neaizsargātiem satiksmes dalībniekiem, nosakot pakāpenisku piekļuvi motocikliem un citiem mehāniskajiem divriteņu transportlīdzekļiem. Šī pakāpeniskas piekļuves sistēma izpaužas tā, ka braucējiem vispirms būs jāgūst pieredze ar mazāk jaudīgiem motocikliem, un tikai pēc tam viņi drīkstēs pāriet uz jaudīgākiem. Mopēdi tagad ir atsevišķā kategorijā, ko dēvē par AM.

Medicīniskās pārbaudes

Nu visā ES ir saskaņotas prasības par to, cik bieži kravas automašīnu un autobusu vadītājiem jāiziet medicīniskās pārbaudes. Šādas pārbaudes ir jāiziet katru reizi, kad tiek atjaunotas to vadītāju apliecības.

ES tiesību akti par transportlīdzekļu vadītāju apliecībāmpdf

Vadītāju apliecības ES — aizstāšana, atjaunošana, bieži uzdotie jautājumi