Zasady i bezpieczeństwo ruchu drogowego - Irlandia

O których przepisach chcesz wiedzieć więcej?

Używanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń przytrzymujących dla dzieci jest OBOWIĄZKOWE (dyrektywa 91/671/EWG ze zmianami).

Używanie pasów bezpieczeństwa nie jest obowiązkowe w przypadku:

  • osób używających pasa dla niepełnosprawnych
  • osób posiadających zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa
  • instruktorów i egzaminatorów podczas lekcji lub egzaminu
  • policjantów i żołnierzy na służbie.

Wyjątki od obowiązku stosowania odpowiedniego urządzenia przytrzymującego dzieci:

  • dzieci o wzroście poniżej 150 cm lub o wadze poniżej 36 kg przewożone taksówką.

Światła w Irlandii zapalają się w następującej kolejności: zielone, żółte, czerwone i znowu żółte.

Światło czerwone: „stop” - nie wolno wyjeżdżać poza linię stopu na wysokości świateł lub, jeżeli nie ma takiej linii, to poza linię świateł.

Światło zielone: można jechać, jeżeli nic nie blokuje jezdni. Należy zachować szczególną uwagę i ustąpić pieszym przy skręcie w lewo lub w prawo.

Zielona strzałka: można poruszać się w kierunku strzałki po upewnieniu się, że manewr ten jest bezpieczny i nic nie blokuje jezdni, nawet gdy w tym czasie świeci się również światło czerwone. Zawsze należy pamiętać, że na drodze mogą pojawić się pojazdy uprzywilejowane oznaczone niebieskim światłem migającym oraz syrenami.

Światło żółte: nie wolno wyjeżdżać poza linię stopu na wysokości świateł lub, jeżeli nie ma takiej linii, to poza światło, chyba że pojazd jest tak blisko linii lub światła, że zatrzymanie go spowodowałoby niebezpieczeństwo.

Żółte światło migające: można kontynuować jazdę tylko, jeżeli jest to bezpieczne. W stosownych przypadkach należy ustąpić innym pojazdom.

Żółta migająca strzałka: można kontynuować jazdę w kierunku strzałki, ale tylko jeżeli manewr ten jest bezpieczny. Należy ustąpić innym nadjeżdżającym pojazdom.

Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej może skutkować 2 punktami karnymi oraz mandatem w wysokości do 120 euro lub 5 punktami karnymi oraz mandatem karnym.

Motocykle
Pojazdy o masie poniżej 3,5 t

Standardowe ograniczenia prędkości (o ile znaki drogowe nie dopuszczają inaczej) [km/h]

Teren zabudowany
Teren niezabudowany
Autostrady/ drogi ekspresowe

Samochody osobowe i dostawcze z przyczepami
Pojazdy o masie poniżej 3,5 t

Standardowe ograniczenia prędkości (o ile znaki drogowe nie dopuszczają inaczej) [km/h]

Teren zabudowany
Teren niezabudowany
Autostrady/ drogi ekspresowe

Samochody osobowe i dostawcze
Pojazdy o masie poniżej 3,5 t

Standardowe ograniczenia prędkości (o ile znaki drogowe nie dopuszczają inaczej) [km/h]

Teren zabudowany
Teren niezabudowany
Autostrady/ drogi ekspresowe

Pojazdy ciężarowe
ponad 3,5 t

Standardowe ograniczenia prędkości (o ile znaki drogowe nie dopuszczają inaczej) [km/h]

Teren zabudowany
Teren niezabudowany
Autostrady/ drogi ekspresowe

Autobusy

Standardowe ograniczenia prędkości (o ile znaki drogowe nie dopuszczają inaczej) [km/h]

Teren zabudowany
Teren niezabudowany
Autostrady/ drogi ekspresowe
0,5 g/l

Kierowcy doświadczeni Najwyższa kara za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających wynosi 5 tys. euro i/lub pół roku pozbawienia wolności.

0,2 g/l

Kierowcy początkujący Najwyższa kara za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających wynosi 5 tys. euro i/lub pół roku pozbawienia wolności.

0,5 g/l

Kierowcy zawodowi Najwyższa kara za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających wynosi 5 tys. euro i/lub pół roku pozbawienia wolności.

Substancje zabronione

THC (marihuana)

Metamfetamina

MDMA (ecstasy)

W obecnie obowiązującej ustawie o ruchu drogowym (Road Traffic Act) nie wymienia się żadnych konkretnych substancji. Uwzględnia się dowody zebrane przez policję (Garda) oraz urząd medyczny ds. zaświadczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego w zakresie testów na obecność substancji odurzających. W ustawie używa się terminu substancja odurzająca, którą jest alkohol i narkotyki lub jakiekolwiek możliwe połączenia narkotyków lub narkotyków i alkoholu. W ustawie nie ma rozróżnienia na narkotyki nielegalne i legalne przepisane jako leki lub leki ogólnodostępne.

Elementem rozstrzygającym jest zdolność do prowadzenia pojazdu lub stopień zagrożenia bezpieczeństwa, nie zaś status prawny danej substancji.

Obecnie urząd wykonuje testy na obecność następujących rodzajów substancji:

  • kannabinoidy
  • opiaty
  • benzodiazepiny
  • amfetaminy
  • metamfetaminy
  • kokaina
  • metadon

W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny.

Autostrady

  • Po autostradzie można poruszać się tylko do przodu. Zabronione jest cofanie i zawracanie pojazdu.
  • Kierowcy muszą poruszać się z taką prędkością i w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym użytkownikom ruchu.
  • Na autostradzie wolno poruszać się tylko po pasach ruchu. Wjazd na pas wydzielony, np. na pobocze, dozwolony jest tylko w sytuacjach wyjątkowych.
  • Nie wolno zatrzymywać się lub parkować na żadnej części autostrady, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych lub zasygnalizowanego nakazu policji (irlandzka policja nazywa się Garda).
  • Po pasie znajdującym się najbliżej środka jezdni (pas do wyprzedzania) nie wolno poruszać się pojazdami, dla których prędkość dopuszczalna wynosi 90 km/h lub mniej, z wyjątkiem sytuacji, gdy ogólne ograniczenie prędkości wynosi 90 km/h lub mniej.
  • Na autostradzie nie wolno zabierać i wysadzać pasażerów.
  • Należy poruszać się po lewym pasie jezdni, z wyjątkiem sytuacji, w których wyprzedzamy inny pojazd.

Ronda

Zgodnie z prawem na rondo wjeżdża się skręcając w lewo. Rondo traktuje się jak skrzyżowanie i ustępuje się pierwszeństwa przejazdu pojazdom już się na nim znajdującym (nadjeżdżającym z prawej strony). Kierowcy nie mający doświadczenia w prowadzeniu pojazdów w ruchu lewostronnym powinni na rondach zachować szczególną uwagę.

RoweryZalecany, ale nie obowiązkowy
MotoroweryKierowcy i pasażerowie muszą obowiązkowo używać kasków. Zaleca się używanie świateł mijania przez cały czas. Należy nosić ubrania ułatwiające zauważenie kierowcy i pasażera.
Motocykle z wózkiem bocznym lub bezKierowcy i pasażerowie muszą obowiązkowo używać kasków. Zaleca się używanie świateł mijania przez cały czas. Należy nosić ubrania ułatwiające zauważenie kierowcy i pasażera.
Lekkie i ciężkie trójkołowceTego rodzaju pojazdy sklasyfikowano jako pojazdy kategorii B. Urząd ruchu drogowego zdecydowanie zaleca, aby kierowcy i pasażerowie używali kasków i innego rodzaju wyposażenia bezpieczeństwa.
Lekkie i ciężkie czterokołowceTego rodzaju pojazdy sklasyfikowano jako pojazdy kategorii B. Urząd ruchu drogowego zdecydowanie zaleca, aby kierowcy i pasażerowie używali kasków i innego rodzaju wyposażenia bezpieczeństwa.
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy jest zabronione.Ryzyko wypadku wzrasta czterokrotnie, gdy kierowca rozmawia przez telefon. W takim przypadku grzywna może wynosić do 2 tys. euro.
Rozmowy można prowadzić tylko przez zestaw głośnomówiący.Nie jest to zalecane
Obowiązuje nakaz używania świateł przez cały dzieńWszystkie nowe pojazdy muszą być wyposażone w światła dzienne (przepis ten obowiązuje od 2011 r.).
Zabezpieczenia dla rowerzystówWyposażenie bezpieczeństwa, takie jak kaski, kamizelki odblaskowe nie jest obowiązkowe. Niemniej jednak zachęca się do ich używania. Rowery muszą być wyposażone w dzwonek, białe światło przednie i czerwone światło tylne.

Zastrzeżenie prawne

Podane na tych stronach informacje na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego i przepisów ruchu drogowego zostały przekazane przez organy krajowe zgodnie z art. 8 ust. 1 dyrektywy (UE) 2015/413. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za ich treść ani dokładność. Najdokładniejsze i najbardziej aktualne informacje można znaleźć na krajowych stronach internetowych. Znajdziesz tam również inne przepisy krajowe dotyczące opłat uzależnionych od czasu (winiet), naklejek emisyjnych i opłat drogowych.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Zasady i bezpieczeństwo ruchu drogowego

Ostatnio sprawdzono: 12/06/2023
Udostępnij tę stronę