1. W jakim celu się je stosuje?

Hałas może być drażniący. Jeżeli jest głośny lub długotrwały, może również krótkotrwale lub trwale uszkodzić słuch. Najlepszym sposobem ograniczenia ryzyka uszkodzenia słuchu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie poziomu hałasu u źródła.

Ponieważ nie zawsze jest to możliwe, dostępne są różne rodzaje środków ochrony słuchu. Mają one na celu zmniejszanie hałasu do poziomu, który nie grozi uszkodzeniem słuchu.



2. Jakie rodzaje środków są dostępne?



3. Jakie są ich ograniczenia?



4. Gdzie należy stosować środki ochrony słuchu?

Środki ochrony słuchu należy stosować w każdym miejscu, w którym można być narażonym na głośny hałas podczas pracy. Najbardziej oczywistym obszarem jest płyta lotniska, na której nawet krótkie narażenie na dźwięk silnika odrzutowego może spowodować długotrwałe lub nieodwracalne uszkodzenie słuchu. Również długotrwałe narażenie na umiarkowany poziom hałasu może spowodować trwałe uszkodzenia.

Na podstawie aktów prawnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy określone obszary są oznaczone jako „strefy, w których należy stosować ochronę uszu”. Znak widoczny tutaj widnieje we wszystkich miejscach, w których środki ochrony słuchu są obowiązkowe.



5. Jak należy je konserwować?



Wskazówki przedstawione w niniejszej sekcji mają stanowić ogólne przypomnienie o zagrożeniach, z jakimi można się zetknąć w trakcie przeprowadzania kontroli i pobierania próbek, oraz o sprzęcie ochronnym, który należy stosować, i środkach ostrożności, jakie należy podjąć.
W celu uzyskania dalszych informacji należy odwołać się do obowiązujących przepisów i wytycznych odpowiedniej administracji krajowej.


Zmiany
Wersja Data Zmiany
1.0 12.10.2012 Wersja pierwsza
1.1 15.07.2020 Update - modifications in text