1. Kam tie domāti?

Roku aizsardzības līdzekļi ir paredzēti, lai aizsargātu no daudziem dažādiem apdraudējumiem, tostarp:
Ir pieejami dažādu veidu roku aizsardzības līdzekļi, atkarībā no iespējamajiem apdraudējumiem. Visvairāk izmantotais aizsardzības līdzeklis ir cimdi, kas var būt izgatavoti no ļoti dažādiem materiāliem. Arī aizsargkrēmi ir roku aizsardzības līdzeklis, kuru var izmantot arī kā papildus ādas higiēnas līdzekli.

Ņemiet vērā — aizsargkrēmi nenodrošina labu aizsardzību pret ādas kairinājumu un dermatītu, ko var izraisīt saskare ar eļļām un citām ķīmiskajām vielām. Ar tiem nevar aizstāt cimdus, bet tos var izmantot papildus cimdiem. Lai aizsargkrēms būtu efektīvs, tas pirms cimdu uzvilkšanas jāuzklāj uz tīrām plaukstām, pāri plaukstas locītavai un uz apakšdelmiem.



2. Kādi veidi ir pieejami?

Cimdu veidsPielietojums
Vienreizējās lietošanas lateksa cimdiStandarta cimdi preču apskatēm
Ne lateksa (medicīniskie), vienreizējai lietošanai. Piemēram, nitrila cimdiNezināmu ķīmisko vielu, narkotiku apskate, ādas plankumu, lipīgu slimību (piemēram, hepatīta) izmeklēšana
PVC cimdiRīkošanās ar dīzeļdegvielu un šķidro kurināmo, dažām plaši izmantojamām ķīmiskām vielām
Garie kaučuka cimdi/industriālie cimdi (piemēroti pārmeklēšanas veikšanai lidaparātu tualetēs, mašīntelpās utt.)Aizsardzība pret ekskrementiem, dezinfekcijas līdzekļiem un mājsaimniecībā izmantojamām ķīmiskām vielām, dīzeļdegvielu un citādu šķidro kurināmo/degvielu
Kokvilnas cimdi ar ādas pārklājumu plaukstas daļā (piemēroti kravas pārbaužu un pārmeklēšanas veikšanai)Aizsardzība pret skabargām, skrāpējumiem un nelieliem iegriezumiem (piemēram, no raupjām vai asām malām)
Superizturīgi ādas un aramīda cimdiAizsardzība pret iegriezumiem un skrāpējumiem (no asiem priekšmetiem)
Neilona cimdi (kuģu pārbaužu veikšanai utt.)Neslīdoša plaukstas daļa nodrošina labu satvērienu un ierobežotu plaukstas aizsardzību


Brīdinājums! Cimdi jāuzglabā atbilstošā veidā un regulāri jānomaina. Laika gaitā sadalās gan dabiskais, gan mākslīgais kaučuks, un tas var nenodrošināt pareizo aizsardzības līmeni.

Paraugu ņemšanas nolūkā jūsu eksponētībai ķīmiskajai vielai vajadzētu būt īsai, taču ir svarīgi izprast ar cimdiem saistītos riskus un to spējas. Parasti lieto šādus terminus
Visbeidzot, ir svarīgi izvairīties no nejaušas eksponētības ķīmiskajai vielai, novelkot cimdus.

Cimdiem, kas paredzēti aizsardzībai pret ķīmiskām vielām, jāatbilst standartam EN374, kas paredz dažādus aizsardzības līmeņus:


Pamataizsardzība: ūdensizturība un aizsardzība pret bioloģisko piesārņojumu A veids Aizsargcimds ar caurlaidības rezistenci vismaz 30 minūtes katrai no vismaz 6 testa ķīmiskajām vielām B veids Aizsargcimds ar caurlaidības rezistenci vismaz 30 minūtes katrai no vismaz 3 testa ķīmiskajām vielām C veids Aizsargcimds ar caurlaidības rezistenci vismaz 10 minūtes vismaz 1 testa ķīmiskajai vielai


Jums būtu jāpārbauda, vai cimds nodrošina pienācīgu aizsardzību pret attiecīgo ķīmisko vielu un pietiekamu laiku veicamajai paraugu ņemšanai.

Pastāv vairāki citi standarti, saskaņā ar kuriem piešķir marķējumus dažādiem aizsardzības veidiem:

EN 388 Mehāniskā aizsardzība pret noberzumiem un iegriezumiem EN 407 Aizsardzība pret uguni/karstumu EN 511 Aizsardzība pret aukstumu/salu EN 16350 Elektrostatiskā aizsardzība
(Marķējums nav norādīts)



3. Kur ir jāizmanto roku aizsardzības līdzekļi?

Roku aizsardzības līdzekļi ir jāizmanto ikreiz, kad pastāv jebkāds traumas gūšanas vai saslimšanas risks darba laikā.

Parasti ikreiz, kad tirgotāja telpās ir obligāti jāizmanto roku aizsardzības līdzekļi, uz to norāda zīme, kas līdzīga šeit attēlotajai. Pārsvarā tas nozīmē pienākumu valkāt cimdus, ja vien nepastāv risks, ka tie var tikt ierauti kādā mehānismā, vai ja nav būtiski saglabāt noteiktu kustību brīvību.

Vienreizlietojamie cimdi jāvelk kopā ar citiem IAL, ja ierēdņi rīkojas ar bīstamām precēm vai ķīmiskām vielām ar nezināmu sastāvu, kā arī ar infekcijas izraisītājiem, asinīm un ķermeņa šķidrumiem.

Lai nodrošinātu lielāku aizsardzību vai aizsardzību pret ķīmisko/bioloģisko un fizikālo risku apvienojumu, var būt vajadzīgi papildu cimdu slāņi.



4. Kādas ir to sniegto aizsardzības iespēju robežas?

PVC cimdus nevajadzētu valkāt ļoti zemās temperatūrās, jo tie var sastingt.

Superizturīgie ādas cimdi vai kokvilnas cimdi var radīt diskomfortu, ja tos valkā ilgu laiku, jo īpaši siltā vidē.

Īsie cimdi neaizsargā plaukstas locītavu un apakšdelmus. Ja pastāv risks, ka ievainotas varētu tikt šīs rokas daļas, būtu jāvalkā garie cimdi, iebāžot tos cita apģērba gabala piedurknēs. Tas mazina risku, ka šķidrums varētu nokļūt uz rokas un cimdā.

Rīkojoties ar ķīmiskām vielām, eksponētība ir jāsamazina līdz minimumam. Lai gan drošības datu lapā var būt ieteikums izmantot cimdus, tie var jūs aizsargāt tikai uz ierobežotu laiku. Pat pēc diezgan īsa laika ķīmiskā viela var sabojāt cimdu vai sūkties tam cauri. Ja neesat pārliecināts, lūdziet padomu vai izmantojiet apmācītus darbiniekus vai darbuzņēmējus, lai veiktu paraugu ņemšanu.



5. Kā par tiem rūpēties?

Cimdus jūs varat uzturēt labā stāvoklī, tīrot tos un uzglabājot atbilstoši ražotāja norādēm. Turpmāk aprakstīto specifisko norāžu ievērošana paildzinās konkrētu veidu cimdu dzīves ilgumu:
Vienreizlietojamus cimdus izmanto vienai darba reizei un pēc lietošanas no tiem ir jāatbrīvojas — ņemiet vērā, ka tie, iespējams, ir uzskatāmi par bīstamiem atkritumiem. Jo īpaši, rīkojoties ar bīstamām kravām, ķīmiskām vielām ar nezināmu sastāvu, kā arī ar infekcijas izraisītājiem, īpaša uzmanība jāpievērš to aizvākšanai, lai izvairītos no sekundārā piesārņojuma.

Jebkāda veida piesārņoti cimdi ir jāievieto atsevišķā cieši noslēgtā maisā, kuru aizvāc apstiprināts atkritumu savākšanas uzņēmums.

Uzmanība būtu jāpievērš arī cimdu pareizai uzvilkšanai un novilkšanai, lai izvairītos no savstarpējas piesārņošanas.


Sīkāka informācija meklējama jūsu valsts pārvaldes iestāžu izdotajos normatīvajos aktos un vadlīnijās.


Norādes šajā iedaļā ir sniegtas kā vispārīgs atgādinājums par riskiem, ar kādiem iespējams sastapties pārbaudes un paraugu ņemšanas procedūru laikā, par izmantojamo drošības aprīkojumu un veicamajiem piesardzības pasākumiem.


Pārskatīšanas
10.02.2021