1. Kam tie domāti?

Roku aizsardzības līdzekļi ir paredzēti, lai aizsargātu no daudziem dažādiem apdraudējumiem, tostarp:
Ir pieejami dažādu veidu roku aizsardzības līdzekļi, atkarībā no iespējamajiem apdraudējumiem. Visvairāk izmantotais aizsardzības līdzeklis ir cimdi, kas var būt izgatavoti no ļoti dažādiem materiāliem. Arī aizsargkrēmi ir roku aizsardzības līdzeklis, kuru var izmantot arī kā papildus ādas higiēnas līdzekli.

Ņemiet vērā — aizsargkrēmi nenodrošina labu aizsardzību pret ādas kairinājumu un dermatītu, ko var izraisīt saskare ar eļļām un citām ķīmiskajām vielām. Ar tiem nevar aizstāt cimdus, bet tos var izmantot papildus cimdiem. Lai aizsargkrēms būtu efektīvs, tas pirms cimdu uzvilkšanas jāuzklāj uz tīrām plaukstām, pāri plaukstas locītavai un uz apakšdelmiem.2. Kādu veidu roku aizsardzības līdzekļi ir pieejami?

Cimdu veidsApdraudējuma veids, pret kuru tie sniedz aizsardzību
Polietilēna, vienreizējai lietošanaiSaindēšanās, testējot narkotikas, traipi uz ādas
Ne lateksa (medicīniskie), vienreizējai lietošanai. Piemēram, nitrila cimdiSaindēšanās, testējot narkotikas, traipi uz ādas, lipīgas slimības (piemēram, hepatīts)
PVC cimdiDīzeļdegviela un šķidrais kurināmais, dažas plaši izmantojamas ķīmiskās vielas
Garie PVC cimdi (50 cm/60 cm)Iepriekš norādītie
Garie kaučuka cimdi/industriālie cimdi (piemēroti pārmeklēšanas veikšanai lidaparātu tualetēs, mašīntelpās utt.)Ekskrementi, dezinfekcijas līdzekļi un mājsaimniecībā izmantojamas ķīmiskas vielas, dīzeļdegviela un šķidrais kurināmais
Kokvilnas cimdi ar ādas pārklājumu plaukstas daļā (piemēroti kravas pārbaužu un pārmeklēšanas veikšanai)Skabargas, skrāpējumi un nelieli iegriezumi (piemēram, no raupjām vai asām malām)
Superizturīgi ādas un brezenta cimdiIegriezumi un skrāpējumi (no asiem priekšmetiem)
Ādas cimdi(Tikai suņu pavadoņiem)
Neilona cimdi (kuģu pārbaužu veikšanai utt.)Neslīdoša plaukstas daļa nodrošina labu satvērienu un ierobežotu plaukstas aizsardzību
Termo- un hidroizolējoši (dry suit) cimdiIzmantošanai kopā ar “typhoon” termo- un hidroizolējošo tērpu (darbam laivās)3. Kur ir jāizmanto roku aizsardzības līdzekļi?

Roku aizsardzības līdzekļi ir jāizmanto ikreiz, kad pastāv jebkāds traumas gūšanas vai saslimšanas risks darba laikā.

Parasti ikreiz, kad tirgotāja telpās ir obligāti jāizmanto roku aizsardzības līdzekļi, uz to norāda zīme, kas līdzīga šeit attēlotajai. Pārsvarā tas nozīmē pienākumu valkāt cimdus, ja vien nepastāv risks, ka tie var tikt ierauti kādā mehānismā, vai ja nav būtiski saglabāt noteiktu kustību brīvību.4. Kādas ir to sniegto aizsardzības iespēju robežas?

PVC cimdus nevajadzētu valkāt ļoti zemās temperatūrās, jo tie var sastingt.

Superizturīgie ādas cimdi vai kokvilnas cimdi var radīt diskomfortu, ja tos valkā ilgu laiku, jo īpaši siltā vidē.

Īsie cimdi neaizsargā plaukstas locītavu un apakšdelmus. Ja pastāv risks, ka ievainotas varētu tikt šīs rokas daļas, būtu jāvalkā garie cimdi, iebāžot tos cita apģērba gabala piedurknēs. Tas mazina risku, ka šķidrums varētu nokļūt uz rokas un cimdā.5. Kā par tiem rūpēties?

Cimdus jūs varat uzturēt labā stāvoklī, tīrot tos un uzglabājot atbilstoši ražotāja norādēm. Turpmāk aprakstīto specifisko norāžu ievērošana paildzinās konkrētu veidu cimdu dzīves ilgumu:


Norādes šajā iedaļā ir sniegtas kā vispārīgs atgādinājums par riskiem, ar kādiem iespējams sastapties pārbaudes un paraugu ņemšanas procedūru laikā, par izmantojamo drošības aprīkojumu un veicamajiem piesardzības pasākumiem.
Sīkāka informācija meklējama jūsu valsts pārvaldes iestāžu izdotajos normatīvajos aktos un vadlīnijās.


Pārskatīšana
Redakcija Datums Izmaiņas
1.0 12.10.2012 Pirmā redakcija