Sökväg

Navigering

Kontakta oss

På EU-kommissionen i Sverige arbetar runt tjugo personer. Vill du kontakta oss i ett ärende som någon av oss ansvarar för hittar du våra uppgifter här nedan.

Representationens växel
Telefonnummer: 08-562 444 11
(måndag till fredag kl. 08.00-18.00)
Faxnummer: 08-562 444 12
Besöksadress: Regeringsgatan 65
Postadress: Box 7323, 103 90 Stockholm
E-post: comm-rep-se@ec.europa.eu

 

Pernilla Baralt
Tf. Chef för representationen
08-562 444 06
pernilla.baralt@ec.europa.eu

Ana Minda
Assistent till chefen för representationen
08-562 444 23
ana.minda@ec.europa.eu

Mats Johnson
Vaktmästare / Chaufför
08-562 444 37
mats.johnson@ec.europa.eu

 

Avdelningen för press, media och kommunikation

Pernilla Baralt
Chef för avdelningen för press, media och kommunikation
08-562 444 06
pernilla.baralt@ec.europa.eu

Johan Wullt
Pressekreterare
08-562 444 29
johan.wullt@ec.europa.eu

Outi Ojala-Seppänen
Samordning – kommunikationsaktiviteter
08-562 444 04
outi.ojala-seppanen@ec.europa.eu

Karin Landh
Europa Direkt och andra informationsnätverk, projektledare för kommunikationsaktiviteter
08-562 444 32
karin.landh@ec.europa.eu

Lucia Bender
Projektledare för kommunikationsaktiviteter
08-562 444 28
lucia.bender@ec.europa.eu

Nikolaos Tsiamis
Assistent för information- och kommunikationsaktiviteter / Webmaster
08-562 444 03
nikolaos.tsiamis@ec.europa.eu

Karin Carlsson
Assistent, kommunikation
08-562 444 24
karin.carlsson@ec.europa.eu

Jeanette Kjellser Dinelli
Assistent, press och media
08-562 444 02
jeanette.kjellser-dinelli@ec.europa.eu

Avdelningen för politisk rapportering, policy och språkfrågor

Charlotte Haentzel
Chef för avdelningen för politisk rapportering
08-562 444 26
charlotte.haentzel@ec.europa.eu

Magnus Astberg
Ekonomisk rådgivare
08-562 444 25
magnus.astberg@ec.europa.eu

Jens Matthiessen
Ekonomisk rådgivare
08-562 444 09
jens.matthiessen@ec.europa.eu

Maria Sjöström-Gisslén
Översättare, språkfrågor
08-562 444 42
maria.sjostrom-gisslen@ec.europa.eu

Nana Amoateng
Assistent, politisk rapportering
08-562 444 05
nana.amoateng@ec.europa.eu

Mikael Fredriksson
Assistent, politisk rapportering
08-562 444 68
mikael.fredriksson@ec.europa.eu

Avdelningen för administration

 Angelica Rossi
Chef för administrativa avdelningen
f.o.m. 1 augusti 2014

Linda Bendelin
Ekonomi
08-562 444 35
linda.bendelin@ec.europa.eu

Lidia Trepteanu
Assistent, administration
08-562 444 34
lidia.trepteanu@ec.europa.eu

 

 

Ytterligare verktyg

  • Utskriftsversion
  • Mindre textstorlek
  • Större textstorlek

Håll dig uppdaterad

Hjälp oss att bli bättre!

Ja Nej