Sökväg

Toppmöte med Indien
Tipsa någon om denna sidaTipsa någon om denna sidaPrintPrint

09/02/2012

Årets toppmöte kommer att äga rum i New Delhi, Indien.

Det årliga toppmötet mellan Indien och EU äger i år rum i New Delhi. EU kommer att representeras av Europeiska rådets ordförande Herman van Rompuy samt EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso. Även EU:s kommissionär för handel, Karel de Gucht, kommer att närvara vid toppmötet. Indien kommer bland annat att representeras av premiärminister Manmohan Singh.

Toppmötet kommer att behandla bilaterala, regionala och globala frågor, bland annat hör politiskt samarbete, handel, energi samt forskning och utveckling till de frågor som ska diskuteras.

Fokus kommer framför allt att ligga på det handelsavtal som håller på att förhandlas fram. Handeln med varor mellan EU-länderna och Indien har ökat stadigt under de senaste åren. EU är Indiens största handelspartner och motsvarar 19 procent av Indiens export samt 14 procent av landets import. Det finns dock utrymme för att stärka de 27 medlemsländernas handel med Indien som idag endast utgör 2,6 procent av EU:s handel.

Inför mötet förväntar man sig bland annat att få till stånd en gemensam förklaring om energi samt ett partnerskap kring forskning och utveckling. Sedan tidigare samarbetar EU med Indien inom det sjunde ramprogrammet för forskning och utveckling. Bland de områden som är störst hör miljö, livsmedel, jordbruk och bioteknologi.

Läs mer om toppmötet 

Läs mer om Eurostats senaste redogörelse för EU:s handel med Indien

 

 

 

Senaste uppdatering: 09/02/2012  |Till början