Har du en åsikt om EU? Tycker du att EU gör för lite eller för mycket? Sysslar EU med rätt eller fel saker? Nu har du och alla andra EU-medborgare återigen en chans att framföra era åsikter och komma med förslag på hur EU:s politik bör utformas. Onsdagen den 3 december öppnades nämligen det som kallas Europeisk medborgarkonsultation 2009. Om man vill delta i denna EU-debatt kan man till att börja med skicka in sina synpunkter eller göra sina inlägg online. Senare kommer ett antal slumpmässigt utvalda personer i alla medlemsländer att samlas för att diskutera inbördes och med experter och politiker. I Sverige rör det sig om 100 personer som får åka till Örebro helgen 21-22 mars 2009.
EU-kommissionens vice ordförande Margot Wallström var mycket nöjd i sin kommentar. "Vi agerar både nationellt och på EU-nivå, och vi kombinerar debatter online med mer traditionella konferenser. Detta är ett utmärkt exempel på hur man kan få medborgarna mer involverade i EU-debatten."
Den här typen av medborgarrådslag sker i ytterligare tre steg under hela 2009, som för övrigt blir ett viktigt EU-år med val till Europaparlamentet i juni och en nytillträdd EU-kommission till hösten. Dessutom kommer ju Sverige att vara ordförandeland under andra halvåret.
Vill du delta? Läs mer om hela processen här.
<<< Till nyhetsbrevet EU Direkt
|