 Journalistresa till Bryssel
|
Vill du åka till Bryssel för att öka dina kunskaper om Europeiska unionen, skapa förståelse för arbetet inom de olika institutionerna och för att underlätta din rapportering om EU?
Då är du välkommen att lämna en intresseanmälan till EU-kommissionen i Sverige. Besöksgruppen kommer att erbjudas ett skräddarsytt heldagsprogram vid EU:s institutioner i Bryssel och avresan kommer att ske från Stockholm. I resan, som betalas av EU-kommissionen, ingår studiebesök, transport, boende under två nätter och en måltid om dagen. Kostnader för resa till och från Sthlm/Arlanda ersätts dock inte.
EU-kommissionen strävar efter att få en så jämn fördelning som möjligt bland deltagarna, såväl geografiskt och politiskt som genusmässigt. För att komma ifråga för att resa med besöksgruppen måste du vara verksam journalist, minst 18 år, och ange var du bor/arbetar och vilken tidning/radiostation/tv-kanal du arbetar för.
Besöksgruppen och –programmet kommer att sammanställas av EU-kommissionen. Gruppen ska bestå av minst 15 och max 25 personer. EU-kommissionen förbehåller sig rätten att välja ut vilka journalister som får åka. När tillräckligt antal ansökningar kommit in och dessa blivit tillräckligt väl fördelade enligt principerna ovan, så är resan fulltecknad. Däremot kommer en reservlista att tillämpas för nästa års journalistresa.
Eftersom det är många journalister som vill besöka kommissionen i Bryssel är det viktigt att intresseanmälan görs senast den 28 februari till gabriella.nilsson@ec.europa.eu. EU-kommissionen beräknar att kunna meddela de utvalda journalisterna före den 31 mars.
Till intresseanmälan [347 KB]
|