Navigatsioonitee

Seotud väljaanded

 • 23/06/2017

  Analytical webnote 1/2017: wage distribution spill-overs from minimum wage increases in France

  This note analyses the impact of an increase in the minimum wage in France on the overall wage distribution for the period 2007 to 2012. It is based on EU Statistics on Income and Living Conditions, a unique source that contains detailed information on income, poverty, social exclusion and living conditions.

 • 14/06/2017

  Bottleneck occupations 2016

  'Bottleneck vacancies’ refers to vacancies for occupations which are considered to be in short supply. They are found not only in high-skilled occupations, such as IT, scientific, engineering or medical professionals, but also in skilled and low-skilled manual occupations. The first mainly arise from skills deficits, but the latter are more due to recruitment and retention problems related to working conditions and pay. The study compares shortage and surplus occupations, based on data from the Public Employment Services of the EU, Norway and Iceland, and the Labour Force Survey.

   

 • 07/06/2017

  Sotsiaalne Euroopa Euroopa juhend väikeste kalalaevadega seotud riskide ennetamiseks

  Käesoleva juhendi eesmärk on ennetada riske, mis on seotud väikeste kalalaevade ja neil töötavate inimestega, ning tagada, et nii laevad kui ka nende meeskonnad jõuaksid reisilt turvaliselt tagasi. Võttes arvesse, et kõnealused laevad moodustavad ligikaudu 80% ELi kalalaevastikust ning surmajuhtumite, vigastuste ja kaotatud laevade arv on vastuvõetamatult suur, on käesolev juhend oluline, et ennetada riske ja kaitsta kalapüügiga tegelevat kogukonda laiemalt. Juhendi moodulid hõlmavad nii põhivaldkondi, nagu laev, meeskond, kalapüügitoimingud, juhtumid tegelikust elust ja riskihindamine, kui ka lisateavet ujuvusvahendite, stabiilsuse, esmaabi, töövahendite ja hädaolukorraõppuste kohta. Sõnastik, illustratsioonid, fotod ja tabelid aitavad esile tuua juhendi olulisi punkte, seega on juhend väga kasutajasõbralik.

  Käesolev väljaanne on nii trükitud kui ka elektroonilisel kujul saadaval kõikides ELi ametlikes keeltes.
 • 23/05/2017

  Mida mina sellest saan? - ELi tööhõivet, sotsiaalküsimusi ja sotsiaalset kaasatust puudutavad meetmed

  EU:n työllisyys-, sosiaali- ja osallisuustoimet koskettavat kaikkia kansalaisia heidän jokapäiväisessä elämässään: uusien yrittäjien auttaminen, nuorten tukeminen työpaikan löytämisessä, ilmaisen terveydenhuollon varmistaminen hätätilanteissa ulkomailla ja paljon muuta. Lue, miten Nina, Tomasz, Jeanne ja Daniel hyötyivät EU:n tuesta ja näe, mitkä mahdollisuudet ovat avoinna sinulle.

   

  Tämä julkaisu on saatavana kaikilla EU:n kielillä sekä painettuna versiona että verkossa.

 • 18/05/2017

  Boosting social enterprise development - Good practice compendium

  Social enterprises are long-standing agents of inclusive growth and democratisation of the economic and social spheres, and they have proved resilient to economic adversity all the while addressing socio-economic challenges in innovative ways, re-integrating people back to the labour market, and contributing to overall social cohesion. This compendium derives policy lessons for boosting social enterprises from the analysis of 20 initiatives in several EU member-countries, covering a range of policy areas from legal frameworks, finance, market access, and support structures, to education and skills.

  This publication is only available in electronic format in English. German and French versions will follow.