Cesta

Práce v jiné zemi EU

Práce v jiné zemi EU

Některé publikace mohou být k dispozici pouze v angličtině, francouzštině a němčině.

Nejnovější přírůstky

03/08/2011

FMW - Online Journal on free movement of workers within the European Union No 2  (03/08/2011)

Catalog N. : KE-XD-10-002-EN-N

FMW, the online Journal on free movement of workers within the European Union, is a twice-yearly publication coordinated by the network of experts on free movement of workers, through a Board of Advisors, under the supervision of the European Commission. Its aim is to develop academic interest and stimulate debate on this fundamental area of European law. In this second issue, we turn to two issues of central concern to EU workers who are using their free movement rights: the right to employment in a host Member State’s public sector for EU workers and the right to family life with family members in the host state.If you are interested in contributing to the Journal, please contact us at: empl-freemovement@ec.europa.eu. This online Journal is available in English only.

09/12/2010

Three tools to facilitate online job matching throughout Europe: ESCO, EURES, Match & Map  (09/12/2010)

Catalog N. : KE-31-10-454-EN-C

The online tools ESCO, Match & Map and the improved EURES portal were created with the aim of improving and facilitating skills matching and increasing the efficiency with which jobseekers will find vacancies and employers will find candidates. This publication serves as an introduction to these three online matching tools developed by the European Commission. It is available in printed format in English, French and German.

22/11/2010

FMW - Online Journal on free movement of workers within the European Union  (22/11/2010)

Catalog N. : KE-XD-10-001-EN-N

FMW, the online Journal on free movement of workers within the European Union, is a twice-yearly publication coordinated by the network of experts on free movement of workers, through a Board of Advisors, under the supervision of the European Commission.Its aim is to develop academic interest and stimulate debate on this fundamental area of European law. In this first issue, lawyer and author Esther Weizsäcker contributes to the debate on possible changes in the regulatory framework for the recognition of professional qualifications. Professor Kees Groenendijk addresses the issue of equal treatment of workers and the remedies available to enforce their rights. Finally, Professor Catherine Barnard discusses the consequences of the Commission v Luxembourg case on the posting of workers in the UK. If you are interested in contributing to the Journal, please contact us at: empl-freemovement@ec.europa.eu. This online Journal is available in English only.

17/08/2010

Nábor pracovních sil v Evropě: příručka pro zaměstnavatele  (17/08/2010)

Catalog N. : KE-31-10-452-CS-C

Příprava vašeho podnikání na výzvy rychle se měnícího trhu práce je zásadním prvkem úspěchu. Nalezení zaměstnanců, kteří mají ty pravé dovednosti a schopnosti k tomu, aby přinesli výhodu vaší společnosti, není jednoduché. Možným řešením ale může být nábor pracovníků z celé Evropy. Tato příručka vám přiblíží problematiku náboru pracovníků ze zahraničí a provede vás nezbytnými kroky.

17/08/2010

Jak nalézt v Evropě zaměstnání: pokyny pro uchazeče o zaměstnání  (17/08/2010)

Život a práce v jiné zemi jsou mezi Evropany každého věku stále populárnější. Více a více lidí si uvědomuje výhody získání odborných zkušeností v jiné evropské zemi. Práce v zahraničí po určitou dobu může výrazně přispět k růstu úrovně vašich dovedností a může zvýšit vaše šance nalézt si lepší práci ve vlastní zemi. Zásada Evropské unie týkající se volného pohybu pracovníků1 je považována za jedno z nejdůležitějších práv občanů Evropské unie. To znamená, že se můžete přestěhovat do kterékoli země EU, do Norska, na Island, do Lichtenštejnska a do Švýcarska. V důsledku toho existuje nekonečné množství příležitostí pro motivované a mobilní uchazeče o zaměstnání a dostatek odborníků, kteří vám mohou průběžně poskytovat poradenství a informace.

15/10/2009

EURES: the story so far - Matching jobs and skills in Europe for 15 years  (15/10/2009)

Catalog N. : KE-78-09-629-EN-J

EURES offers information, advice and job placement services to citizens of the EU Member States, Iceland, Liechtenstein, Norway and Switzerland, and also monitors the labour market situation in and across these countries. This book marks the work and staff of EURES, launched in 1994, on the occasion of the service’s 15th anniversary. It tracks the legislative steps that led to the creation of the service and offers a retrospective portrayal of the network’s members and achievements over its history, before examining the potential topics with which the service may deal in the future. This publication is available in printed format in English, French and German.

17/07/2009

„Ozveme se vám…“ Co byste měli vědět, chcete-li se ucházet o zaměstnání v jiné zemi EHP  (17/07/2009)

Catalog N. : KE-78-09-628-CS-C

Volný pohyb osob je jedním z klíčových principů EU. Tento průvodce poskytuje občanům nejdůležitější informace, které potřebují znát, když se ucházejí o pracovní místo v jiné zemi EHP, a při pohovoru v rámci náboru na takové pracovní místo, aby mohli plně využít svého práva na život a práci v jiné zemi. Navíc čtenáře informuje o evropské službě zaměstnanosti EURES a pomoci, kterou jim může nabídnout při hledání pracovního uplatnění v zahraničí. Tato publikace je k dispozici v tištěné podobě ve všech úředních jazycích EU a také v islandštině a norštině.

    Sdílet

  • Přidej na Twitter Přidej na Facebook Sdílet na Google+