Renty inwalidzkie
Sposób obliczania rent inwalidzkich jest różny w różnych krajach Unii Europejskiej. Istnieją dwie główne metody obliczeniowe stosowane w odniesieniu do osób, które zamieszkiwały w różnych krajach Unii.
Metody obliczeniowe
-
Niektóre kraje kierują się logiką opartą na ocenie ryzyka (prawodawstwo typu A). W takim systemie przysługująca nam renta jest taka sama bez względu na okresy ubezpieczenia, natomiast trzeba być ubezpieczonym w momencie zaistnienia inwalidztwa. Ta metoda obliczeniowa stosowana jest tylko w niektórych systemach, których wykaz znajduje się w załączniku VI do
rozporządzenia nr 883/2004, czyli obowiązujących w
Czechach,
Estonii,
Irlandii,
Grecji, Chorwacji,
Łotwie,
Wegrzech, Slowacji, Finlandii,
Szwecji i
w Wielkiej Brytanii..
-
Wszystkie inne kraje stosują metodę proporcjonalną (prawodawstwo typu B). Oznacza to, że wysokość renty inwalidzkiej jest obliczana na podstawie długości okresu ubezpieczenia w każdym kraju: im dłużej byłeś ubezpieczony zanim stałeś się osobą niepełnosprawną, tym wyższa będzie renta. Nawet jeżeli nie byłeś ubezpieczony w momencie zaistnienia inwalidztwa, masz prawo do renty.
Dowiedz się, jakie prawa przysługują Ci w poszczególnych krajach.
Kto wypłaca rentę?
Jeśli byłeś ubezpieczony w kilku krajach zanim stałeś się osobą niepełnosprawną, znajdujesz się w jednej z następujących sytuacji:
-
Jeśli byłeś ubezpieczony w systemach zgodnych z prawodawstwem typu B, od każdego kraju będziesz otrzymywać oddzielną rentę odpowiadającą okresom Twojego ubezpieczenia w tych krajach.
-
Jeśli byłeś ubezpieczony w systemach zgodnych z prawodawstwem typu A, wymienionych w załączniku VI do rozporządzenia nr 883/2004, będziesz otrzymywać rentę jedynie od kraju, w którym byłeś ubezpieczony w chwili zaistnienia niepełnosprawności.
-
Jeśli byłeś ubezpieczony w ramach dwóch lub więcej systemów typu A i typu B, od każdego z krajów, w których byłeś ubezpieczony, będziesz otrzymywać rentę proporcjonalną.
W celu uzyskania dalszych informacji, skontaktuj się ze swoją instytucją ubezpieczeniową.
Skorzystaj z naszego wykazu, aby znaleźć instytucję, z którą możesz się skontaktować
Więcej informacji
Aby uzyskać dalsze informacje, zajrzyj do działu najczęściej zadawane pytania.