Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība

Latvija - Kaitējuma atlīdzība par nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību

Šajā nodaļā atradīsiet informāciju par pabalstiem un atlīdzībām, kas tiek piešķirti Latvijā saistībā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību (Kaitējuma atlīdzība sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību):

  • slimības pabalstu;
  • atlīdzību par darbspēju zaudējumu;
  • apdrošināšanas atlīdzību par apgādnieka zaudējumu sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību;
  • atlīdzību par ārstēšanās, tehnisko palīglīdzekļu iegādes un ceļa izdevumiem.

Kādā gadījumā varu pieprasīt pabalstu?

Latvijā ir vairāki pabalsti, uz kuriem varat pretendēt saistībā ar nelaimes gadījumiem darbā vai arodslimībām.

Ja esat īslaicīgi zaudējis darba spējas nelaimes gadījumā darbā vai arodslimības dēļ, jums ir tiesības pieprasīt slimības pabalstu.

Smaga un ilgstoša darba spēju zaudējuma gadījumā, jums tiks piešķirta atlīdzība par darba spēju zaudējumu. Arodslimības gadījumā atlīdzību saņem persona, kas bijusi sociāli apdrošināta vismaz trīs gadus.

Ja apdrošināta persona mirst nelaimes gadījumā darbā vai arodslimības dēļ, tās ģimenes locekļiem ir tiesības saņemt apdrošināšanas atlīdzību par apgādnieka zaudējumu un apbedīšanas pabalstu.

Tāpat saistībā ar arodslimību vai nelaimes gadījumu darbā sociāli apdrošinātai personai ir tiesības saņemt atlīdzību par ārstēšanās un rehabilitācijas izdevumiem sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību.

Kādi ir noteikumi un prasības?

Ja saslimstat ar arodslimību, slimības pabalstu saņemsiet no pirmās saslimšanas dienas, savukārt saistībā ar nelaimes gadījumu darbā pabalsts tiks piešķirts no 11. dienas pēc traumas.

Atlīdzību par darba spēju zaudējumu var pieprasīt, ja zaudējat vismaz 25 % no jūsu darba spējām. Darba spēju zaudējuma apjomu nosaka Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija.

Ja apdrošināta persona mirst darba negadījumā vai arodslimības dēļ, atlīdzību par apgādnieka zaudējumu ir tiesības pieprasīt tās darba nespējīgiem ģimenes locekļiem, kuri bijuši mirušā apgādībā:

  • bērniem, kas jaunāki par 18 gadiem;
  • pilngadīgiem bērniem, kam noteikta invaliditāte līdz 18 gadu vecumam;
  • brāļiem, māsām, mazbērniem, kas jaunāki par 18 gadiem un kam nav darbspējīgu vecāku;
  • pilngadīgiem brāļiem, māsām, mazbērniem, kam noteikta invaliditāte līdz 18 gadu vecumam un nav darbspējīgu vecāku;
  • laulātajam un vecākiem, ja tie vēl nesaņem vecuma pensiju;
  • personām, kuras audzina mirušā bērnu līdz astoņu gadu vecumam (laulātajam, vienam no vecākiem neatkarīgi no vecuma, vienam no pilngadīgajiem brāļiem/māsām).

Tiesības pieprasīt apgādnieka zaudējuma pensiju pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas ir personām, kas iegūst izglītību klātienē un nav vecākas par 24 gadiem.

Ārstēšanās un rehabilitācijas izdevumi, kuri tiek kompensēti saistībā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību:

  • ārstēšanās un medikamentu iegāde;
  • medicīniskā un sociālā rehabilitācija;
  • tehniskie palīglīdzekļi un protezēšana;
  • ceļa izdevumi, apmeklējot ārstniecības iestādi;
  • pavadoņa izmaksas;
  • profesionālā rehabilitācija un pārkvalifikācija.

Kas man pienākas un kā to varu pieprasīt?

Slimības pabalsts

Slimības pabalsts tiek piešķirts 80 % apmērā no jūsu algas, par kuru tiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Vidējo iemaksu algu aprēķina par 12 mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus (pašnodarbinātajai personai — trīs mēnešus) pirms mēneša, kad arodslimība tika konstatēta.

Atlīdzība par darbaspēju zaudējumu

Atlīdzību izmaksā ik mēnesi. Atlīdzība tiks aprēķina atkarībā no jums noteiktā darbspēju zaudējuma apjoma procentos (sākot no 25 % un vairāk) un jūsu vidējās iemaksu algas.

Darbspēju zaudējums

Atlīdzība — vidējās iemaksu algas daļa

100 %

80 %

90–99 %

75 %

80–89 %

70 %

70–79 %

65 %

60–69 %

60 %

50–59 %

55 %

40–49 %

50 %

30–39 %

45 %

25–29 %

35 %

Atlīdzību var tikt saņemta vienlaikus ar izdienas vai vecuma pensiju, ja pensijas apmērs ir mazāks nekā piešķirtā atlīdzība. Šajā gadījumā tiks izmaksāta pensija un starpība starp atlīdzību un pensiju.

Atlīdzība par apgādnieka zaudējumu

Atlīdzību izmaksā ik mēnesi. Atlīdzības par apgādnieka zaudējumu apmērs atkarīgs no apgādājamo skaita un vidējās iemaksu algas:

Apgādājamie

Atlīdzība — vidējās iemaksu algas daļa

viens bērns

līdz 25 %

bārenim līdz 40 %

divi bērni

līdz 35 %

bārenim līdz 50 %

trīs bērni

līdz 45 %

bārenim līdz 60 %

četri un vairāk bērni

līdz 55 %

bārenim līdz 70 %

laulātais, vecāki u.c.

līdz 25 %

Atlīdzība par ārstēšanās izdevumiem

Ārstēšanās un rehabilitācijas izdevumu kompensācija par katru gadījumu nedrīkst pārsniegt 2725 EUR.

Pieteikšanās pabalstam un atlīdzībām

Slimības pabalstam, atlīdzībai par darbaspēju zaudējumu un atlīdzībai par ārstēšanās izdevumiem var pieteikties: aizpildot pieteikuma veidlapu jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālē klātienē (vai iesniedzot aizpildītu veidlapu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai).

Tāpat jāiesniedz akts par darbā notikušo nelaimes gadījumu vai atzinums par arodslimību.

Lai saņemtu slimības pabalstu, e-veselības sistēmā tiek elektroniski izsniegtas darbnespējas lapas. Ja piesakāties pabalstam, neizmantojot e-pakalpojumu, jums jāzina savas darbnespējas lapas numurs un izdošanas datums. To varat atrast portālā E-veselība vai pajautāt savam ārstam.

Atlīdzībai par apgādnieka zaudējumu jāiesniedz ārstniecības iestādes izziņa par nāves cēloņa saistību ar darba negadījumu vai arodslimību; laulības vai dzimšanas apliecība vai tiesas spriedumu par apgādības faktu; mācību iestādes izziņu par bērnu, kas sasniedzis 18 gadu vecumu.

Atlīdzībai par ārstēšanos un rehabilitāciju jāiesniedz dokumenti, kas apliecina izdevumu nepieciešamību un apmēru (izraksts no medicīniskās kartes, čeki, kvītis).

Lai turpinātu saņemt atlīdzību par darba spēju zaudējumu, ja pārceļaties uz dzīvi ārvalstī, katru gadu no 1. oktobra līdz 15. decembrim VSAA pa pastu vai klātienē jāiesniedz pieprasījums par atlīdzības izmaksas turpināšanu, kuram jāpievieno notariāls apliecinājums par to, ka saņēmējs ir dzīvs.

Portālā Latvija.lv ir pieejama informācija e-pakalpojumu veidā par jūsu sociālās apdrošināšanas iemaksām un jums piešķirto pabalstu, pensiju un atlīdzību apmēru, kurai varat piekļūt, ja lietojat internetbanku vai e-parakstu.

Terminu skaidrojums

Darbnespējas lapu elektroniski izsniedz ārstniecības iestādes ārsts vai ārsta palīgs pēc personas apskates un izmeklēšanas, pieņemto lēmumu pamatojot medicīniskajā dokumentācijā.

Apdrošināšanas iemaksu alga ir ienākumi, no kuriem veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Vidējo iemaksu algu atlīdzībai par darbspēju zaudējumu un atlīdzībai par apgādnieka zaudējumu aprēķina par 36 secīgiem mēnešiem piecu gadu periodā pirms riska iestāšanās.

Sociālās apdrošināšanas iemaksas ir ar likumu noteikts obligāts maksājums speciālā budžeta kontā, kas dod tiesības sociāli apdrošinātai personai saņemt likumā noteiktos sociālās apdrošināšanas pabalstus — bezdarbnieka, maternitātes, paternitātes, slimības un vecāku pabalstus, invaliditātes, vecuma, apgādnieka zaudējuma pensiju, atlīdzību par nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību, kā arī veselības aprūpes pakalpojumus.

Apgādnieks ir persona, kurai ir pienākums rūpēties par apgādājamo: savu laulāto, bērniem, mazbērniem, vecākiem vai vecvecākiem.

Apgādājamais ir darba nespējīga persona, kuru pilnīgi vai daļēji uztur apgādnieks.

Veidlapas un e-pakalpojumi

Zini savas tiesības

Zemāk publicēta informācija par jūsu tiesībām saistība ar negadījumu darbā vai arodslimību – tās nav Eiropas Komisijas interneta vietnes un neatspoguļo Eiropas Komisijas viedokli.

  • Sociālā drošība Eiropas Savienībā — informācija par sociālās apdrošināšanas periodiem, ja esat strādājis/dzīvojis citā ES valstī, kā arī pensijām un pabalstiem, kurus varat turpināt saņemt, pārceļoties uz citu valsti.

Latvijas tiesību akti, kas regulē pabalstu un atlīdzību saņemšanu:

Eiropas Komisijas publikācija un interneta vietne:

Ar ko man sazināties?

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra

Lāčplēša iela 70a, Rīga, LV-1011
Tālr.: +371 64507020 (darba dienās 8.30–17.)
e-pasts: pasts@vsaa.gov.lv
e-pasts konsultācijām: konsultacijas@vsaa.gov.lv
twitter.com/VSAA_LV

Filiāles Rīgā un citviet Latvijā

Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija

Ventspils iela 53, Rīga, LV-1002
Tālrunis: +371 67614885, fakss: +371 67602982
e-pasts pasts@vdeavk.gov.lv
e-pasts konsultācijām: konsultacijas@vdeavk.gov.lv
Reģionālās nodaļas

Valsts darba inspekcija

Krišjāņa Valdemāra 38k-1, Rīga, LV-1010
Konsultatīvie tālruņi: +371 67186522, +371 67186523, fakss: +371 67021718
e-pasts: vdi@vdi.gov.lv
twitter.com/darbainspekcija; twitter.com/darbaizsardziba

Reģionālās nodaļas

Labklājības ministrija

Skolas iela 28, Rīga, LV-1331
Tālr.: +371 80205100
e-pasts: lm@lm.gov.lv
twitter.com/Lab_min

Ja rodas problēmas ar tiesībām Eiropas Savienībā, sazinieties ar ES palīdzības dienestu.

Saistīti jaunumi

Pēdējo sešu mēnešu laikā par šo tematu ziņas nav bijušas.

Ieteikt šo lapu: