Naršymo kelias

Naujienos rss

Informacija skyriuose „Naujienos“, „Iš arčiau“ ir „Renginiai“ gali būti pateikiama tik anglų, prancūzų ir (arba) vokiečių kalbomis.


The Youth Guarantee in practice: Theodora’s traineeship leads to employment
12/01/2017

The Youth Guarantee in practice: Theodora’s traineeship leads to employment

Having studied banking, insurance and social security at university, Theodora Dobreva was looking forward to putting what she’d learned to good use in her career. Instead, she found herself working basic and low-paid jobs in fields that didn’t interest her. “I was disappointed because this wasn’t what I had studied for,” she says.

Godos prekinis ženklas bei akiniai jos užnugaryje
19/12/2016

Jaunimo Garantijų Iniciatyva: Goda pradėjo savo verslą pasinaudojusi programos metu įgytomis praktinėmis žiniomis

Goda Tokerė turi net tik savo asmeninį prekinį ženklą „Oh My Goda”, bet ir klestintį drabužių dizaino verslą. Goda – viena tų Lietuvos jaunuolių, kurie pasinaudojo Jaunimo Garantijų Iniciatyvos pagalba. Ji ne tik patobulino savo įgūdžius, bet ir įgijo patirties bei sėkmingai įsiliejo į darbo rinką.

Launch of the initiative Investing in Europe's Youth 07/12/2016

Launch of the initiative Investing in Europe's Youth

Today, the Commission launches its initiative Investing in Europe’s Youth, outlining measures to boost youth employment, improve and modernise education, increase investment in skills of young people, and to enhance better opportunities to learn and study abroad.


…daugiau naujienų