Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Provedba europskog stupa socijalnih prava

„Dok savladavamo pandemiju, pripremamo potrebne reforme i ubrzavamo dvostruku zelenu i digitalnu tranziciju, pravi je trenutak i da prilagodimo socijalna pravila. Da stvorimo pravila koja jamče međugeneracijsku solidarnost, kojima se nagrađuju poduzetnici koji se brinu o svojim zaposlenicima, pravila usmjerena na radna mjesta i otvaranje novih prilika, kojima se uspostavlja ravnopravnost vještina, inovacija i socijalne zaštite.”

Predsjednica von der Leyen, 20. siječnja 2021.

 

Mjere

Europski stup socijalnih prava u 20 načela

Cilj je stupa socijalnih prava bolje ostvarivanje prava građana na temelju 20 ključnih načela. Pročitajte lako čitljivu verziju 20 načela.

Akcijski plan za provedbu europskog stupa socijalnih prava

U Akcijskom planu utvrđene su konkretne inicijative za provedbu europskog stupa socijalnih prava i predloženi glavni ciljevi za EU do 2030.

Kontekst

Europa ima najravnopravnija društva u svijetu te pruža najveće standarde radnih uvjeta i široku socijalnu zaštitu. Europski parlament, Vijeće i Komisija proglasili su europski stup socijalnih prava na sastanku na vrhu u Göteborgu 2017. Dvadeset ključnih načela stupa služi kao putokaz prema jakoj socijalnoj Europi, koja je pravedna, uključiva i puna mogućnosti u 21. stoljeću.

Kako bismo izgradili pravednija i funkcionalnija tržišta rada za sve Europljane, 20 načela stupa treba provesti u djelo. To će se postići konkretnim inicijativama koje je Komisija utvrdila Akcijskim planom za provedbu europskog stupa socijalnih prava. Provedba stupa zajednički je pothvat institucija EU-a, nacionalnih, regionalnih i lokalnih tijela, socijalnih partnera i civilnog društva.

Socijalni samit u Portu i socijalna obveza iz Porta

Socijalni samit koji je održan u Portu 7. i 8. svibnja 2021. u organizaciji portugalskog predsjedništva Vijeća bio je prilika da se potvrde predanost i ambicija da se u oporavku Europe i nakon njega ljude stavi na prvo mjesto. Tom su prigodom i dionici na najvišoj političkoj razini obnovili obvezu provedbe stupa socijalnih prava.

U zajedničkoj socijalnoj obvezi iz Porta partneri su se 7. svibnja obvezali ispuniti tri glavna cilja za 2030. iz Komisijina akcijskog plana za provedbu europskog stupa socijalnih prava.

Članovi Europskog vijeća 8. svibnja donijeli su Izjavu iz Porta o socijalnim pitanjima.

Europsko vijeće je 25. lipnja pozdravilo glavne ciljeve EU-a iz Akcijskog plana za provedbu europskog stupa socijalnih prava, u skladu s Izjavom iz Porta.

Europski forum za zapošljavanje i socijalna prava

Predstavnici Europske komisije, ministri i akademska zajednica raspravljali su s oblikovateljima politika i dionicima o aktualnim društvenim pitanjima i mogućnostima zelene tranzicije na prvom Europskom forumu za zapošljavanje i socijalna prava 16. i 17. studenog 2022.

Troškovi života trenutačno su najveći problem građana EU-a. S obzirom na to da je opskrba energijom u prvom planu zbog rata u Ukrajini, građanima je najvažnije kako će platiti račune. Kako bi Europska unija ostvarila svoje klimatske ambicije, potrebno je uspostaviti prave politike i tako zajamčiti da tranzicija bude socijalno pravedna i da svi budu uključeni.

Tema drugog Europskog foruma za zapošljavanje i socijalna prava, održanog 16. i 17. studenog 2023., bila je utjecaj umjetne inteligencije na svijet rada.

Zahvaljujući tehnološkoj transformaciji i novim digitalnim tehnologijama otvaraju se nova radna mjesta te povećavaju pristup obrazovanju, produktivnost i učinkovitost. No taj tehnološki napredak naglašava i sve veće nejednakosti i nedostatak transparentnosti u svijetu. Govornici na forumu iznijeli su ideje o tome kako osigurati pravednost, uključivost i transparentnost u novom svijetu rada.

Pratite novosti i uključite se

Podijeli ovu stranicu