Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Hrvatska (službeni naziv : Republika Hrvatska) - Ozljede na radu i profesionalne bolesti

U ovom poglavlju pojašnjeno je na što imate pravo u slučaju ozljede na radu ili profesionalne bolesti.

Ako ste državljanin neke od država članica Europske unije i pretrpjeli ste ozljedu na radu ili ste oboljeli od profesionalne bolesti za vrijeme boravka u Hrvatskoj, na temelju Europske kartice zdravstvenog osiguranja imate pravo korisiti zdravstvenu zaštitu.

Ovo poglavlje pokriva:

  • davanja u naravi i davanja u novcu u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti;
  • davanja iz sustava mirovinskog osiguranja.

U kojim situacijama mogu podnijeti zahtjev?

U Hrvatskoj obavezno zdravstveno i obavezno mirovinsko osiguranje pokrivaju ozljede na radu i profesionalne bolesti . Iz obveznog zdravstvenog osiguranja pokrivaju se davanja u slučaju privremene nesposobnosti za rad, dok se iz mirovinskog osiguranja pokrivaju davanja za slučaj invalidnosti i tjelesnog oštećenja.

Ozljeda na radu definira se kao ozljeda koja proizlazi iz rada ili tijekom rada, što uključuje i vrijeme putovanja između mjesta stanovanja i rada. Profesionalne bolesti su bolesti izazvane dužim neposrednim utjecajem procesa rada i uvjeta rada na određenim poslovima.

Samo bolesti koje se nalaze na službenom popisu smatraju se profesionalnim bolestima.

Tjelesno oštećenje postoji kada kod osiguranika nastane gubitak, bitnije oštećenje ili znatnija onesposobljenost pojedinog organa ili dijelova tijela što otežava normalnu aktivnost organizma i zahtijeva veće napore u obavljanju životnih potreba, bez obzira na to uzrokuje li ono ili ne invalidnost.

Koje uvjete moram ispuniti?

Za slučaj ozljede na radu ili profesionalne bolesti osigurani ste ne samo ako ste zaposleni ili samozaposleni, odnosno ako ste poljoprivrednik, već i ako ste pripadnik posebne skupine osiguranika za koje postoji obaveza osiguranja.

To su, primjerice, učenici i studenti za vrijeme praktične nastave, stručne prakse, stručnih putovanja, članovi dobrovoljnih vatrogasnih društava za vrijeme sudjelovanja u akcijama obrane od požara.

Da biste ostvarili prava u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti nije potrebno ispuniti uvijet prethodnog osiguranja. To jednako vrijedi za ostvarivanje p0rava na naknadu za vrijeme nesposobnosti za rad, odnosno bolovanja, kao i u slučaju ostvarivanja prava na invalidsku mirovinu, profesionalnu rehabilitaciju i obiteljsku mirovinu.

Lista profesionalnih bolesti utvrđena je posebnim zakonom.

Lista tjelesnih oštećenja također je utvrđena posebnim zakonom.

Pravo na naknadu za tjelesno oštećenje možete ostvariti u slučaju ozljede na radu ili profesionalne bolesti. Pod tjelesnim oštećenjem podrazumijeva se gubitak, bitnije oštećenje ili znatnija onesposobljenost pojedinog organa ili djelova tijela, što otežava normalnu aktivnost i zahtijeva veće napore u obavljanju životnih potreba.

Tjelesna oštećenja i njihovi stupnjevi izražavaju se u postocima od 30% do 100% i također su određeni zakonom. Iznos naknade ovisi o stupnju oštećenja i kreće se između 12% i 40% osnovice za određivanje naknade (pogledajte Pojmovnik).

Koja su moja prava i kako ih mogu ostvariti?

Ozljede na radu i profesionalne bolesti

U sustavu zdravstvenog osiguranja zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti možete ostvariti:

  • pravo na preventivne preglede i dijagnostičke postupke u okviru specifične zdravstvene zaštite radnika ostvaruje se kod doktora specijalista medicine rada kojeg je odabrao poslodavac. Ako obavljate samostalnu djelatnost sami odabirete doktora specijalista medicine rada.
  • u slučaju ozljede na radu i postojanja sumnje u profesionalnu bolest postupak se pokreće u nadležnoj područnoj službi/regionalnom uredu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) podnošenjem prijave o ozljedi na radu, odnosno profesionalnoj bolesti. To obavlja poslodavac i vaš izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite.
  • bolovanje vodi vaš izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite.
  • pravo na naknadu troška prijevoza ostvarujete podnošenjem zahtjeva u nadležnoj područnoj službi/regionalnom uredu HZZO-a.
  • pravo na naknadu troškova pogreba ostvaruje se podnošenjem zahtjeva u nadležnom područnom uredu HZZO-a i pripada onom tko je snosio troškove pogreba (primjerice, članu obitelji).

Davanja iz sustava mirovinskog osiguranja

U sustavu mirovinskog osiguranja možete ostvariti pravo na invalidsku mirovinu, pravo na profesionalnu rehabilitaciju kao i naknadu zbog tjelesnog oštećenja:

  • Ostvarivanje prava i postupak za invalidsku mirovinu i profesionalnu rehabilitaciju pokreće se na zahtjev vašeg izabranog liječnika ako ste osigurani (pogledajte poglavlje Invalidska mirovina);
  • Postupak ostvarivanja prava na naknadu zbog tjelesnog oštećenja pokrećete podnošenjem zahtjeva područnom uredu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) u mjestu prebivališta. Temeljem vašeg zahtjeva provodi se vještačenje u Zavodu za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Pojmovnik

Tiskanice koje trebate ispuniti

Upoznajte se sa svojim pravima

Na sljedećim poveznicama možete se upoznati sa svojim zakonskim pravima. To nisu stranice Europske komisije i ne predstavljaju stajališta Komisije:

Publikacije i mrežne stranice Komisije:

Koga trebate kontaktirati?

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje

Margaretska 3

HR-10000 Zagreb

Hrvatska

Tel: 08007979

http://www.hzzo.hr/

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje

A. Mihanovića 3

HR-10000 Zagreb

Hrvatska

Tel: +385 14595500, 0800636363

http://mirovinsko.hr/default.aspx?id=4298

Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike

Ulica grada Vukovara 78

HR-10000 Zagreb

Hrvatska

Tel: +385 16106310

https://mrosp.gov.hr/

Ministarstvo zdravstva

Ksaver 200a

HR-10000 Zagreb

Hrvatska

Tel: +385 14607 555

https://zdravlje.gov.hr/kontakti/1982

Povezane novosti

U zadnjih šest mjeseci nije bilo povezanih vijesti.

Podijeli ovu stranicu