Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EGF)

© Shutterstock / sirtravelalot

Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EGF) je speciální nástroj EU, jímž se projevuje solidarita s pracovníky nebo s osobami samostatně výdělečně činnými, jež byli propuštěni v důsledku restrukturalizace a kterým se má pomoci najít nové zaměstnání.

Fond přispívá k vytváření dynamičtějšího a konkurenceschopnějšího evropského hospodářství tím, že usiluje o zvyšování kvalifikace a zaměstnatelnosti propuštěných osob a pomáhá jim nalézt si lepší pracovní uplatnění.

Pomáhá osobám s nízkou kvalifikací a znevýhodněným osobám hledajícím práci vypořádat se s novými výzvami na pracovním trhu.

Prostředky z EGF mohou být zpravidla použity pouze v případech, kdy jediný podnik (včetně zaměstnanců dodavatelů a výrobců, kteří jsou odběrateli uvedeného podniku) propustil více než 200 pracovníků nebo pokud došlo k propouštění ze strany malých a středních podniků, a to v různých odvětvích či v konkrétním odvětví v jednom či několika sousedících regionech.

V období 2021–2027 je v rámci tohoto programu ročně k dispozici 210 milionů EUR. Z fondu může být financováno 60% až 85 % nákladů na projekty, které mají propuštěným pracovníkům pomoci při hledání zaměstnání nebo se založením vlastní firmy.

Financování z EGF je spravováno a realizováno na vnitrostátní nebo regionální úrovni. Doba trvání jednotlivých projektů je 2 roky.

Jakou pomoc EGF nabízí?

Fond poskytuje dodatečnou pomoc ke stávajícím podpůrným službám na trhu práce tím, že poskytuje nezaměstnaným osobám individualizovanou podporu.

Z EFG se spolufinancují například tato opatření:

  • pomoc při hledání práce
  • poradenství v oblasti profesionálního rozvoje
  • vzdělávání, odborná příprava a rekvalifikace
  • coaching a mentoring (odborné zaškolení služebně staršími kolegy)
  • podnikání a zakládání podniků

Rovněž lze z něho poskytnout prostředky na školení, denní příspěvky atp. včetně náhrad pro pečovatele, příspěvků na mobilitu a přestěhování a pobídek pro zaměstnavatele určených na nábor zaměstnanců.

Z EFG se nespolufinancují dávky sociálního zabezpečení, např. důchody či dávky v nezaměstnanosti.

Kdo může tento nástroj využít?

Jednotliví pracovníci, kteří byli propuštěni v důsledku strukturálních změn, mohou využít projektů realizovaných v rámci EGF. Může jít o osoby samostatně výdělečně činné, pracovníky s dočasnou smlouvou i se smlouvou na dobu neurčitou.

Z fondu se neposkytuje podpora podnikům za účelem modernizace, restrukturalizace či pokračování v podnikání.

Pravidla čerpání z fondu v období 2021-2027

Pravidla týkající se kritérií pro čerpání prostředků z fondu (včetně definice způsobilých příjemců a opatření) jsou obsažena v nařízení o EGF. Zde uvádíme hlavní principy:

  • Podporu mohou čerpat osoby, které přijdou o práci v důsledku koronavirové krize, digitalizace, automatizace, přechodu na nízkouhlíkové hospodářství nebo jiné změny, a to bez ohledu na příčinu ztráty pracovního místa.
  • Formálním požadavkem je, že během určitého referenčního období přišlo o zaměstnání nejméně 200 pracovníků.
  • Míra spolufinancování činí od 60 % do 85 %.
  • Doba trvání jednotlivých projektů je 2 roky.

Jak se EGF liší od strukturálních a investičních fondů EU?

Evropské strukturální a investiční fondy, zvláště pak Evropský sociální fond plus, se zaměřují na strategické, dlouhodobé cíle, jelikož se podporou projektů například v oblasti celoživotního vzdělávání snaží předvídat a řešit sociální dopad průmyslových změn.

Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci nabízí jednotlivým pracovníkům jednorázovou podporu, která je časově omezená.

Sdílet tuto stránku