Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování

Posílené záruky pro mladé lidi

V čem spočívá posílení systému záruk pro mladé lidi?

V zájmu posílení záruk pro mladé lidi se všechny členské státy zavázaly zajistit, že každý mladý člověk do 30 let věku obdrží kvalitní nabídku

  • pracovního místa
  • dalšího vzdělávání
  • učňovské přípravy
  • stáže

a to do čtyř měsíců od chvíle, kdy přišel o práci či dokončil vzdělávání.

Všechny země EU se k realizaci záruk pro mladé lidi zavázaly v doporučení Rady z října 2020. To vychází z návrhu Komise, který je součástí balíčku opatření na podporu zaměstnanosti mladých lidí.

Čeho se doposud podařilo dosáhnout?

Díky systému záruk vznikla pro mladé lidi řada příležitostí. Zároveň se podařilo nastartovat strukturální reformy a stimulovat inovace. V důsledku toho došlo ke zlepšení většiny veřejných služeb zaměstnanosti, které teď mladým nezaměstnaným poskytují širší paletu služeb.

Za téměř sedm let existence záruk (těsně před vypuknutím pandemie COVID-19) klesl v celé EU počet mladých lidí, kteří byli nezaměstnaní či se neúčastnili vzdělávání nebo odborné přípravy, přibližně o 1,7 milionu osob. Do února 2020, tedy pouze několik týdnů předtím, než bylo v zemích EU vyhlášeno omezení volného pohybu, klesla nezaměstnanost mladých lidí na rekordně nízkou hodnotu, a to na 14,9 %.

K tomuto pozitivnímu vývoji úrovně nezaměstnanosti přispěla samozřejmě i zlepšující se makroekonomická situace, nicméně systém záruk pro mladé lidi měl prokazatelně zásadní transformační účinek. Více než 24 milionů mladých lidí, kteří se do systému záruk přihlásili, přijali některou z pracovních nabídek či se přihlásili do rekvalifikačního kurzu či jiné formy vzdělávání či stáže.

Národní prováděcí plány systému záruky pro mladé lidi

V jakém smyslu byla záruka pro mladé lidi posílena?

Bezprecedentní krize způsobená pandemií COVID-19 má na mladé lidi bezesporu i nadále zásadní dopad. Proto existuje všeobecný konsensus, že je nutné jednat, a to rychle. Díky posílenému systému záruk pro mladé lidi je možné zvýšit komplexní podporu zaměstnanosti mladých v celé EU a zároveň zahrnout širší cílovou skupinu, tedy osoby ve věku 15 až 29 let.

Pomůže se tak milionům mladých lidí, kteří jsou ohroženi nezaměstnaností, jelikož nemohou v současné době vstoupit na pracovní trh. Zvláštní pozornost bude věnována také těm skupinám mladých lidí, kteří se s četnými překážkami potýkají již dlouho. Posílený systém je navíc vystavěn na individualizovaném přístupu: Mladým lidem poskytuje odpovídající úroveň vedení a poradenství a pomáhá jim najít vhodné rychlokurzy či intenzivní kurzy, díky nimž mohou získat potřebné dovednosti.

Tento přístup zohledňuje situaci na místním trhu práce, a to včetně dopadů pandemie. Zároveň bere v úvahu příležitosti, které nabízí urychlení digitální a ekologické transformace.

Podpora ze strany EU

Uvedené doporučení je podpořeno značným financováním ze strany EU, a to v rámci iniciativy NextGenerationEU i dlouhodobého rozpočtu EU.

Evropská unie zajišťuje politickou podporu a nabízí příležitosti pro vzájemné učení, čímž chce členským zemím pomoci optimalizovat jejich infrastrukturu a opatření pro posílení systému záruk pro mladé lidi. Rovněž pak sleduje pokrok dosažený jednotlivými zeměmi.  

Další informace o podpoře EU

Sdílet tuto stránku