Ścieżka nawigacji

Nieplanowane leczenie medyczne - Hiszpania

W sytuacjach nadzwyczajnych

Dzwoń pod numer 112

Ministerio de Sanidad, Servicios Sociales e Igualdad (ministerstwo zdrowia, usług socjalnych i równości)
Tel.: +34 901 400 100
E-mail: oiac@msssi.es
Strona internetowa: www.msssi.gob.es

Leczenie i koszty

Zanim udasz się do lekarza lub do szpitala, upewnij się, że dana placówka należy do publicznej służby zdrowia i że Twoja karta EKUZ zostanie uznana.

Na stronie internetowej ministerstwa zdrowia, usług socjalnych i równości znajdziesz linki do stron autonomicznych urzędów ds. opieki zdrowotnej. Na tych stronach zazwyczaj można znaleźć listy publicznych placówek (szpitali, centros de salud - centrów opieki) znajdujących się na terenie podlegającym odpowiedniej wspólnocie autonomicznej.

Niektóre szpitale i centra zdrowia ( hiszp. centro sanitario) oferują zarówno opiekę prywatną (w pełni opłacaną przez pacjenta) oraz państwową (częściowo subsydiowaną). To pacjent decyduje, który rodzaj opieki wybiera. Wszelkie koszty poniesione w ramach prywatnej opieki medycznej nie są zwracane i nie są objęte ubezpieczeniem w ramach karty EKUZ.

Lekarze

 • Usługi publicznej służby zdrowia są bezpłatne. Należy jednak pamiętać, że pracownicy niektórych hoteli i biur podróży mogą skierować Cię do prywatnego lekarza, który zażąda opłaty.
 • Jeśli musisz wezwać lekarza w nagłym przypadku, upewnij się, że masz przy sobie ważną kartę EKUZ i zaznacz wyraźnie, że chcesz skorzystać z usług publicznej służby zdrowia (hiszp. asistencia sanitaria pública lub asistencia del Sistema Nacional de Salud).
 • Jeśli lekarz żąda od Ciebie opłaty z góry, oznacza to, że oferuje Ci leczenie prywatne i nie uznaje karty EKUZ.

Dentyści

 • Zasadniczo opieka dentystyczna nie jest dostępna w ramach systemu państwowej opieki zdrowotnej. Koszty związane z leczeniem dentystycznym nie są refundowane.

Leczenie szpitalne

 • Z wyjątkiem nagłych przypadków przy przyjęciu do szpitala wymagane jest skierowania od lekarza.
 • Bezpłatne leczenie uzyskać można tylko w szpitalach publicznych.
 • Aby uniknąć opłat, jakie mają zastosowanie w leczeniu prywatnym, przy przyjęciu do szpitala należy okazać kartę EKUZ. Koszty leczenia prywatnego nie podlegają zwrotowi.

Recepty

 • Leki przepisane przez lekarza publicznej służby zdrowia wydawane są we wszystkich aptekach (hiszp. farmacia).
 • Jeżeli możesz udowodnić, że jesteś emerytem pochodzącym z państwa członkowskiego UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii, pokryjesz jedynie część kosztów recepty (jednakże istnieją pewne wyjątki od tej zasady).
 • Jeżeli potrzebujesz leków po wypisaniu ze szpitala, zostanie to zaznaczone w Twojej dokumentacji leczenia szpitalnego. Z tą dokumentacja powinieneś udać się do lokalnego ośrodka zdrowia (hiszp. centro de salud), gdzie lekarz wyda Ci receptę.

Pogotowie

 • W przypadku szpitali publicznych usługi pogotowia są bezpłatne.

Ratownictwo lotnicze

 • Brak informacji

Zwrot kosztów

Koszty świadczeń medycznych nie są zwracane, ponieważ usługi publicznej służby zdrowia są bezpłatne.

Jeśli poniosłeś koszty leczenia w Hiszpanii, w sprawie ich zwrotu musisz skontaktować się z własnym ubezpieczycielem po powrocie do kraju.


  Podziel się

 • Twitter Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Google+