Navigačný riadok

Sociálne družstvo, ktoré vie konkurovať

Júl 2013

Černomorka © euronews 2013

Bulharské sociálne družstvo Černomorka so sídlom v Burgase poskytuje osobám so zdravotným postihnutím pracovné príležitosti. Jeho hlavnou náplňou je šitie oblečenia pre bábätká a deti.

Sociálne družstvo Černomorka, čo doslova znamená „čiernomorská žena“, založili v roku 1950 vojnoví invalidi. Zamestnáva vyše 100 osôb, z ktorých 80 % tvoria ženy a 57 % má zdravotné postihnutie. Táto práca pomáha ľuďom so zdravotným postihnutím pri sociálnej integrácii, znižuje závislosť od štátnych dávok, zlepšuje ich zamestnateľnosť, a teda aj postavenie v rámci spoločenstva, a súčasne ich sebaúctu.

Sociálne družstvo získalo od EÚ počas piatich rokov podporu vo výške približne 190 000 EUR prostredníctvom európskych štrukturálnych fondov. Tieto prostriedky investovalo do školenia pracovníkov a prispôsobenia pracovného prostredia osobitným potrebám osôb so zdravotným postihnutím. Maya Marinova, ktorá je predsedníčkou Černomorky, vysvetlila: „Samozrejme, že to malo vplyv na finančnú situáciu družstva. Obrat sa v ročnom meradle zvýšil o 5 - 10 percent a prijali sme množstvo ľudí vrátane pracovníkov so zdravotným postihnutím. Predtým sme mávali 8 - 10 zamestnancov na tejto linke, no dnes, o sedem rokov, ich máme 30.“

„Naším cieľom je zvyšovať kvalitu výroby,“ dodala Maya Marinova, „a zároveň zlepšovať pracovné podmienky pre pracovníkov so zdravotným postihnutím. A samozrejme zlepšiť produktivitu, to je to najdôležitejšie.“ Združenie však aj naďalej sleduje pôvodný cieľ sociálnej zodpovednosti, ktorým je poskytovať osobám so zdravotným postihnutím terapiu prostredníctvom práce.

 • Sociálne družstvo, ktoré vie konkurovať - pozrite si videoEnglish
 • Sociálne družstvo Černomorka българскиEnglish
 • Podpora politických iniciatív zameraných na MSP prostredníctvom štrukturálnych fondov DeutschEnglishfrançais

Všetky úspešné príbehy

Na začiatok
Ale čo je to MSP?

Novinky

  Všetky novinkyRSS

  Kľúčové programy pre podnikateľov

  • Rozšírte svoju činnosť do zahraničia s Enterprise Europe Network
  • Zaučte budúcich podnikateľov s Erasmus for Young Entrepreneurs

  Túto internetovú stránku spravuje GR pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP
  a je financovaná cez Rámcový program pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP).

  Posledná aktualizácia: 03/03/2014 | Na začiatok