Ścieżka nawigacji

Konkurencyjni i chętni do współpracy

lipiec 2013

Czernomorka © euronews 2013

Bułgarska spółdzielnia Czernomorka z siedzibą w Burgas daje osobom niepełnosprawnym możliwość pracy przy produkcji ubranek niemowlęcych i dziecięcych

Założona w 1950 roku przez inwalidów wojennych spółdzielnia Czernomorka (jej nazwa oznacza dosłownie „kobietę z Morza Czarnego”) zatrudnia ponad 100 osób, z czego 80% to kobiety, a 57% osoby niepełnosprawne. Taka praca sprzyja integracji społecznej osób niepełnosprawnych, zmniejsza zależność od pomocy państwa i zwiększa szanse zatrudnienia, podwyższając tym samym ich status społeczny oraz poczucie własnej wartości.

W ciągu pięciu lat spółdzielnia otrzymała około 190 tysięcy euro wsparcia z UE w ramach europejskich funduszy strukturalnych na szkolenie pracowników i dostosowanie środowiska pracy do specjalnych potrzeb osób niepełnosprawnych. Prezes Czernomorki Maja Marinowa mówi: „Rzecz jasna, wpłynęło to na sytuację finansową spółdzielni. Obroty wzrosły o 5 do 10 procent rocznie i zatrudniliśmy wielu pracowników, w tym niepełnosprawnych. Poprzednio na tej linii pracowało od 8 do 10 osób; teraz, siedem lat później, jest ich 30”.

„Naszym celem jest poprawa jakości wyrobów” - dodaje Marinowa - „a zarazem stworzenie lepszych warunków pracy dla osób niepełnosprawnych. I oczywiście, co najważniejsze, zwiększenie wydajności”. Nie zmienił się jednak cel związany z odpowiedzialnością społeczną - terapia poprzez pracę dla osób niepełnosprawnych.

 • Konkurencyjni i chętni do współpracy - zobacz filmEnglish
 • Spółdzielnia Czernomorka българскиEnglish
 • Wsparcie dla inicjatyw na rzecz MŚP z funduszy strukturalnych DeutschEnglishfrançais

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 03/03/2014 | Początek strony