Cesta

Konkurenceschopné družstvo

Červenec 2013

Černomorka © euronews 2013

Bulharské družstvo Černomorka se sídlem v Burgasu poskytuje pracovní příležitosti zdravotně postiženým osobám při výrobě dětského oblečení.

Družstvo Černomorka - jehož jméno doslova znamená „žena od Černého moře“ - bylo založeno v roce 1950 válečnými invalidy a zaměstnává něco přes 100 lidí, z nichž 80 % jsou ženy a 57 % má zdravotní postižení. Tato práce podporuje sociální integraci zdravotně postižených lidí, snižuje závislost na státních dávkách a zlepšuje jejich zaměstnatelnost, což vede ke zvýšení jejich statusu v komunitě a také jejich sebeúcty.

Za pět let družstvo prostřednictvím evropských strukturálních fondů obdrželo přibližně  190 000 eur podpory od EU na školení pracovníků a přizpůsobení pracovního prostředí s ohledem na zvláštní potřeby lidí se zdravotním postižením. Maja Marinovová, předsedkyně družstva Černomorka, vysvětlila: „Samozřejmě to mělo velký dopad na finanční situaci družstva. Obrat se zvýšil o 5-10 procent ročně a přijali jsme mnoho lidí včetně zdravotně postižených pracovníků. Dříve jsme na této lince měli 8-10 zaměstnanců, ale nyní, o sedm let později, jich máme 30.“

„Naším cílem je zvýšit kvalitu výroby,“ pokračuje Maja Marinovová, „a zároveň lidem se zdravotním postižením zlepšit pracovní podmínky. A samozřejmě zlepšit produktivitu, to je to nejdůležitější.“ Nicméně sociálně zodpovědný cíl poskytovat lidem se zdravotním postižením terapii prostřednictvím práce se nezměnil.

  • Konkurenceschopné družstvo - podívejte se na videoEnglish
  • Družstvo Černomorka българскиEnglish
  • Podpora iniciativ politiky v oblasti MSP ze strukturálních fondů DeutschEnglishfrançais

Všechny příběhy o úspěších

Začátek stránky
Co to ale MSP je?

Klíčové programy pro podnikatele

  • Expanze do zahraničí díky síti Enterprise Europe Network
  • Mentorování budoucího podnikatele v rámci akce Erasmus for Young Entrepreneurs

Tuto internetovou stránku spravuje GŘ pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky
a financuje ji Rámcový program Konkurenceschopnost a inovace (CIP).

Poslední aktualizace: 03/03/2014 | Začátek stránky