Navigačný riadok

Viedenský mestský hotel nabral po ekologickej prestavbe nový dych

Január 2013

http://www.hotelstadthalle.at/image/files-HotelaussenKraftwerkohnelogoLarge.jpg Hotel Stadthalle, Videň – fotovoltaický systém [authorisation for use to be requested]

Prvému mestskému hotelu na svete, ktorému sa podarilo dosiahnuť nulové energetické straty, pomohla s potrebnými investíciami EÚ. Zníženie emisií je prospešné pre životné prostredie, a takisto je dobré pre podnikanie.

Boutique hotel Stadthalle, ktorý nájdeme v rakúskom hlavnom meste Viedeň, je malý podnik s malou uhlíkovou stopou. Produkuje len toľko energie, koľko spotrebuje.

Investovaním 700 000 EUR do systému zberu dažďovej vody, recyklácie pitnej vody, osvetlenia žiarivkami LED, solárnych panelov, vodných čerpadiel a ďalších inovačných systémov na zníženie emisií CO2 pretvorila majiteľka Michaela Reiterer hotel Stadthalle na podnik šetrný voči životnému prostrediu.

„Trojhviezdičkové hotely v Rakúsku bežne vykazujú 6 – 7 % náklady na energie, my však mále len 2 %. Takže skutočne ušetríme,“ poznamenáva majiteľka. Úspory jej umožnili investovať do zlepšenia služieb a komunikácie a „ takmer dvojnásobne sme zvýšili počet zamestnancov.“

Za dosiahnutie pokroku možno vďačiť aj financovaniu, ktoré získala z programu EÚ Inteligentná Energia – Európa (IEE). Program poskytuje financovanie projektov zameraných na podporu väčšej energetickej účinnosti a využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Tento ekologický hotel sa v rámci nástroja HES e-toolkit (Energetické riešenia pre hotely – online softvérová aplikácia) použil ako referenčná hodnota. Nástroj vytvorila v rámci programu IEE Svetová organizácia pre cestovný ruch. Malé podniky z oblasti hotelierstva ho môžu využiť na posúdenie svojej energetickej spotreby a získať odporúčania šité na mieru.

Nástroj využilo už viac než 400 európskych hotelierov.

 • Ekológiou k rastu – pozrite si videoEnglish
 • Ak chcete rozšíriť svoju činnosť do zahraničia alebo získať financovanie z EÚ, obráťte sa na najbližšieho zástupcu siete Enterprise Europe NetworkDeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski
 • Nástroj HES – vypočítajte uhlíkovú stopu vášho hotelaEnglish
 • Financovanie ekologického šatu pre váš podnik – program Inteligentná energia – EurópaEnglish
 • Spoznajte bližšie prvý mestský hotel na svete s nulovými energetickými stratamiEnglish

Všetky úspešné príbehy

Na začiatok
Ale čo je to MSP?

Novinky

  Všetky novinkyRSS

  Kľúčové programy pre podnikateľov

  • Rozšírte svoju činnosť do zahraničia s Enterprise Europe Network
  • Zaučte budúcich podnikateľov s Erasmus for Young Entrepreneurs

  Túto internetovú stránku spravuje GR pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP
  a je financovaná cez Rámcový program pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP).

  Posledná aktualizácia: 03/01/2014 | Na začiatok