Ścieżka nawigacji

Ekologiczna modernizacja dodaje energii wiedeńskiemu hotelowi

Styczeń 2013

http://www.hotelstadthalle.at/image/files-HotelaussenKraftwerkohnelogoLarge.jpg Hotel Stadthalle, Wiedeń – system fotowoltaiczny [authorisation for use to be requested]

Pierwszy na świecie miejski hotel, który osiągnął zerowy bilans energetyczny, dokonał niezbędnych inwestycji dzięki pomocy UE. Ograniczenie emisji jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla działalności hotelu.

Boutique Hotel Stadthalle w Wiedniu to niewielka austriacka firma o bardzo małej emisji dwutlenku węgla — produkuje tylko tyle energii, ile zużywa.

Dzięki zainwestowaniu 700 tys. euro w kolektor deszczowy, system uzdatniania wody pitnej, oświetlenie LED, panele słoneczne, pompy oraz inne nowatorskie rozwiązania ograniczające emisję CO2 właścicielka Michaela Reiterer przekształciła hotel Stadthalle w przedsiębiorstwo przyjazne dla środowiska.

„Zazwyczaj w trzygwiazdkowym hotelu w Austrii nakłady na energię pochłaniają 6-7 % kosztów, ale w naszym przypadku jest to 2 %, co oznacza faktyczną oszczędność” — twierdzi właścicielka. Pozwoliło to przeznaczyć więcej środków na poprawę jakości usług i komunikacji. „Liczba pracowników wzrosła prawie dwukrotnie”.

Zmiany zostały wprowadzone dzięki finansowaniu w ramach programu Intelligent Energy Europe (IEE). Program oferuje dofinansowanie projektów zwiększających efektywność energetyczną i wspierających korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Ekologiczny hotel stał się odniesieniem podczas opracowywania elektronicznego zestawu narzędzi HES. Zestaw ten, opracowany przez Światową Organizację Turystyki w ramach programu IEE, pozwala małym firmom działającym w sektorze hotelarstwa na przeprowadzenie oceny sposobów użytkowania energii i uzyskanie dostosowanych zaleceń w tym zakresie.

Z narzędzia skorzystało dotychczas ponad 400 firm hotelarskich w Europie.

 • Ekologiczny rozwój — obejrzyj filmEnglish
 • Aby uzyskać informacje o rozpoczęciu działalności międzynarodowej lub finansowaniu ze środków UE, skontaktuj się z najbliższym przedstawicielem sieci Enterprise Europe Network
 • Zestaw narzędzi HES — oblicz poziom emisji dwutlenku węgla w hoteluEnglish
 • Finansowanie zielonych firm — program Intelligent Energy Europe English
 • Więcej informacji o pierwszym na świecie hotelu z zerowym bilansem energetycznymEnglish

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 22/01/2014 | Początek strony