Navigačný riadok

V jednote je sila – družstevná banka, ktorá podporuje podnikateľky na Cypre, získala Európsku cenu za rok 2012

November 2012

Artemis Toumazi, CEO of Cyprus Women’s Coop Bank Ltd © European Union, 2012  

Počas desiatich rokov, ktoré uplynuli od založenia družstevnej banky Cyprus Women’s Coop Bank Ltd, sa podiel podnikateliek zvýšil z približne 12 % na takmer 30 %. Táto banka je zároveň čerstvým víťazom Európskej ceny za podporu podnikania 2012 v kategórii Podpora podnikateľského ducha.

Banku založila v meste Larnaka skupina 350 žien s cieľom pomáhať iným ženám v celej krajine pri zakladaní a rozvoji vlastného podniku. Na jej čele stojí veľvyslankyňa podnikateliek Artemis Toumazi. Inštitúcia sa špecializuje na malé pôžičky do 100 000 EUR pre malé a stredné podniky, pričom poskytuje pružné splátkové kalendáre, dobu odkladu splátok do dvoch rokov, úrokové sadzby okolo 4 % a možnosť disponovať finančnými prostriedkami do 48 hodín.

Banka ponúka aj poradenstvo a klientom umožňuje prístup k svojej profesionálnej sieti. Anna Karyda, ktorá riadi podnik zameraný na údržbu áut na letisku v Larnake, získala od banky pôžičku vo výške 60 000 EUR na rozšírenie spoločnosti. Kľúčovú úlohu, ktorú banka v tejto súvislosti zohrala, opisuje takto: „Banka nám dala veľmi dobré informácie o tom, čo znamená spolupráca s ňou, a o tom, ako získať financovanie s dobrými podmienkami od iných inštitúcií. To bolo pre nás veľmi dôležité.“

Banka je prepojená s Európskou sieťou podnikateliek, ktorá povzbudzuje ženy v 22 členských štátoch EÚ, aby si založili vlastný podnik, a poskytuje poradenstvo, ako založenie úspešne zvládnuť.

Viac informácií:

 • Úspešný príbeh banky Cyprus Women’s Coop Bank Ltd – pozrite si videoEnglish
 • Európska cena za podporu podnikania (EEPA) – víťazi 2012 pdf - 2 MB [2 MB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)
 • Kontakt na Európsku sieť veľvyslankýň podnikateliekEnglish
 • Ak chcete rozšíriť svoju činnosť do zahraničia alebo získať financovanie od EÚ, obráťte sa na najbližšieho zástupcu siete Enterprise Europe NetworkDeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski
 • Cyprus Women’s Coop Bank Ltd – internetováEnglishstránka

Všetky úspešné príbehy

Na začiatok
Ale čo je to MSP?

Novinky

  Všetky novinkyRSS

  Kľúčové programy pre podnikateľov

  • Rozšírte svoju činnosť do zahraničia s Enterprise Europe Network
  • Zaučte budúcich podnikateľov s Erasmus for Young Entrepreneurs

  Túto internetovú stránku spravuje GR pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP
  a je financovaná cez Rámcový program pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP).

  Posledná aktualizácia: 13/03/2014 | Na začiatok