Navigačný riadok

V jednote je sila – družstevná banka, ktorá podporuje podnikateľky na Cypre, získala Európsku cenu za rok 2012

November 2012

Artemis Toumazi, CEO of Cyprus Women’s Coop Bank Ltd © European Union, 2012  

Počas desiatich rokov, ktoré uplynuli od založenia družstevnej banky Cyprus Women’s Coop Bank Ltd, sa podiel podnikateliek zvýšil z približne 12 % na takmer 30 %. Táto banka je zároveň čerstvým víťazom Európskej ceny za podporu podnikania 2012 v kategórii Podpora podnikateľského ducha.

Banku založila v meste Larnaka skupina 350 žien s cieľom pomáhať iným ženám v celej krajine pri zakladaní a rozvoji vlastného podniku. Na jej čele stojí veľvyslankyňa podnikateliek Artemis Toumazi. Inštitúcia sa špecializuje na malé pôžičky do 100 000 EUR pre malé a stredné podniky, pričom poskytuje pružné splátkové kalendáre, dobu odkladu splátok do dvoch rokov, úrokové sadzby okolo 4 % a možnosť disponovať finančnými prostriedkami do 48 hodín.

Banka ponúka aj poradenstvo a klientom umožňuje prístup k svojej profesionálnej sieti. Anna Karyda, ktorá riadi podnik zameraný na údržbu áut na letisku v Larnake, získala od banky pôžičku vo výške 60 000 EUR na rozšírenie spoločnosti. Kľúčovú úlohu, ktorú banka v tejto súvislosti zohrala, opisuje takto: „Banka nám dala veľmi dobré informácie o tom, čo znamená spolupráca s ňou, a o tom, ako získať financovanie s dobrými podmienkami od iných inštitúcií. To bolo pre nás veľmi dôležité.“

Banka je prepojená s Európskou sieťou podnikateliek, ktorá povzbudzuje ženy v 22 členských štátoch EÚ, aby si založili vlastný podnik, a poskytuje poradenstvo, ako založenie úspešne zvládnuť.

Viac informácií:

 • Úspešný príbeh banky Cyprus Women’s Coop Bank Ltd – pozrite si videoEnglish
 • Európska cena za podporu podnikania (EEPA) – víťazi 2012
 • Kontakt na Európsku sieť veľvyslankýň podnikateliekEnglish
 • Ak chcete rozšíriť svoju činnosť do zahraničia alebo získať financovanie od EÚ, obráťte sa na najbližšieho zástupcu siete Enterprise Europe NetworkDeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski
 • Cyprus Women’s Coop Bank Ltd – internetováEnglishstránka

Všetky úspešné príbehy

Na začiatok
Ale čo je to MSP?

Novinky

  Všetky novinkyRSS

  Kľúčové programy pre podnikateľov

  • Rozšírte svoju činnosť do zahraničia s Enterprise Europe Network
  • Zaučte budúcich podnikateľov s Erasmus for Young Entrepreneurs

  Túto internetovú stránku spravuje GR pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP
  a je financovaná cez Rámcový program pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP).

  Posledná aktualizácia: 13/03/2014 | Na začiatok