Ścieżka nawigacji

Razem silniejsze: bank spółdzielczy wspiera przedsiębiorcze kobiety na Cyprze i zdobywa europejską nagrodę w 2012 r.

listopad 2012 r.

Artemis Toumazi, CEO of Cyprus Women’s Coop Bank Ltd © European Union, 2012  

Od powstania 10 lat temu cypryjskiego kobiecego banku spółdzielczego odsetek kobiet przedsiębiorców wzrósł z około 12% do niemal 30%. Bank zdobył w 2012 r. Europejską Nagrodę Promocji Przedsiębiorczości za „Promowanie ducha przedsiębiorczości”.

350 kobiet z Larnaki założyło bank, chcąc pomóc innym paniom z całego kraju w uruchamianiu i rozwoju firm. Pod kierownictwem ambasadorki przedsiębiorczości kobiet, Artemis Toumazi, specjalizuje się on w niewielkich kredytach (do 100 tysięcy euro) dla małych i średnich przedsiębiorstw, o elastycznych harmonogramach spłaty i okresach karencji do dwóch lat, z oprocentowaniem około 4% oraz dostępem do środków w ciągu 48 godzin.

Bank prowadzi też doradztwo i udostępnia sieć kontaktów biznesowych. Anna Karyda, która prowadzi serwis samochodowy na lotnisku w Larnace, otrzymała kredyt w wysokości 60 000 euro na rozwój firmy. Rolę banku opisuje następująco: „Dostarczył nam dokładnych informacji o zasadach współpracy oraz możliwościach uzyskania korzystnego finansowania od innych instytucji. Było to dla nas bardzo ważne”.

Bank jest związany z Europejską Siecią Przedsiębiorczości Kobiet, która zachęca kobiety w 22 krajach UE do zakładania własnych firm i doradza, jak odnieść sukces w biznesie.

Dowiedz się więcej:

 • Sukces cypryjskiego kobiecego banku spółdzielczego – obejrzyj filmEnglish
 • Zdobywcy Europejskich Nagród Promocji Przedsiębiorczości w 2012 r. pdf - 2 MB [2 MB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)
 • Skontaktuj się z Europejską Siecią Ambasadorów Przedsiębiorczości KobietEnglish
 • Aby rozwinąć międzynarodową działalność lub uzyskać finansowanie UE, skontaktuj się z najbliższym przedstawicielem sieci Enterprise Europe Network
 • Strona internetowa cypryjskiego kobiecego banku spółdzielczegoEnglish

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 13/03/2014 | Początek strony