Ścieżka nawigacji

Ekoinnowacja małej francuskiej firmy - oczyszczanie wody przy użyciu bambusa

maj 2012 r.

Zespół Briter Water 

Nowatorski system wykorzystuje bambus do oczyszczania ścieków w sposób przyjazny środowisku. Projekt wdrożony przez grupę europejskich małych przedsiębiorstw dofinansowała Komisja Europejska, aby umożliwić jego adaptację do zastosowań przemysłowych.

Wykorzystanie bambusa to tani i wygodny sposób oczyszczania ścieków - ta odporna i szybko rosnąca roślina wydajnie filtruje związki azotu oraz fosforany wytwarzane w dużych ilościach przez fabryki żywności i napojów.

Zatrudniające kilkanaście osób francuskie małe przedsiębiorstwo Phytorem przedstawiło innowacyjną koncepcję wykorzystującego bambus systemu filtracji Briter Water. Francuska firma połączyła siły z dwoma innymi małymi przedsiębiorstwami (francuskim Eau et Industrie i niemiecką BeOne GmbH) oraz zdołała uzyskać finansowanie na mocy Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji UE (CIP), przekształcając swój pomysł w rentowne rozwiązanie na skalę przemysłową.

Wielką rolę odegrało w tym kontekście finansowanie ze strony Komisji, które pokryło 59% całkowitych kosztów projektu wynoszących 1 241 461 EUR w latach 2009-2012. „Wykorzystaliśmy tę sposobność, aby zyskać dostęp do rynku, wdrożyć nasz proces na skalę przemysłową i zaprezentować go przyszłym klientom” - wyjaśnia wicedyrektorka generalna Phytoremu Véronique Arfi.

Od chwili wdrożenia projektu firma założyła dwie plantacje bambusa we Francji oraz zaczęła rozwijać działalność za granicą.

Finansowanie udostępniono w ramach inicjatywy przekrojowej Ekoinnowacje Komisji Europejskiej. Wspiera ona projekty minimalizujące wpływ na środowisko lub promujące efektywne wykorzystanie zasobów w różnych sektorach, w tym recyklingu surowców wtórnych, budowlanym i spożywczym, jak też projekty sprzyjające bardziej ekologicznemu biznesowi.

Więcej informacji:

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 24/02/2014 | Początek strony