Navigačný riadok

Záruka EÚ za úvery pomohla rozbehnúť obchodík s čokoládou v Antverpách

Marec 2012

Čokoládové figúrky

Karen Aertsová si vo svojom odbore ako vyučená klenotníčka a zlatníčka nemohla nájsť uplatnenie, a tak sa rozhodla vrhnúť sa do podnikania s čokoládou a otvoriť si mikropodnik v belgickom meste Antverpy. Podarilo sa jej to vďaka mikroúveru so zárukou EÚ.

Karen študovala cukrárstvo a popritom plánovala, ako založiť svoj vlastný podnik. Požiadala o financie prostredníctvom belgického finančného sprostredkovateľa FdP (Participatiefonds/Fonds de Participation) a vďaka záruke EÚ za úvery získala úver vo výške 12 000 EUR. V roku 2007 si tak mohla otvoriť svoj vlastný obchodík s čokoládou Karelicious. O odštartovaní svojho podnikania Karen hovorí: „ukázalo sa, že tento úver bol presne tou pomocou, ktorú som potrebovala, aby som to celé mohla rozbehnúť“.

Karenin podnik je skutočný mikropodnik. EÚ podporuje začínajúce podniky poskytovaním záruk za úvery, dokonca aj na nízke sumy a rizikový kapitál, prostredníctvom programu pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP) až do roku 2013.

Tento program v mene Európskej komisie riadi Európsky investičný fond (EIF), ktorý spolupracuje so širokou škálou finančných sprostredkovateľov s cieľom poskytovať záruky za úvery a rizikový kapitál MSP.

Viac informácií:

 • Súčasný program – prístup k financiám pre MSP do roku 2013English (program pre konkurencieschopnosť a inovácie, CIP) Finanční sprostredkovatelia vo vašej krajine – program pre konkurencieschopnosť a inovácie do konca roku 2013
 • Ak sa chcete presadiť na medzinárodnej úrovni, získať nové technológie či informácie o financovaní EÚ pre MSP – kontaktujte vášho najbližšieho zástupcu Enterprise Europe NetworkEnglish
 • Budúci program – prístup k financiám pre MSP medzi rokmi 2014 a 2020English (COSME) – o návrhu sa v súčasnosti rokuje
 • KareliciousNederlands

Všetky úspešné príbehy

Na začiatok
Ale čo je to MSP?

Novinky

  Všetky novinkyRSS

  Kľúčové programy pre podnikateľov

  • Rozšírte svoju činnosť do zahraničia s Enterprise Europe Network
  • Zaučte budúcich podnikateľov s Erasmus for Young Entrepreneurs

  Túto internetovú stránku spravuje GR pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP
  a je financovaná cez Rámcový program pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP).

  Posledná aktualizácia: 24/02/2014 | Na začiatok