Ścieżka nawigacji

Sklep z czekoladą w Antwerpii powstaje dzięki gwarancji kredytowej UE.

Marzec 2012 r.

Figurki z czekolady

Karen Aerts, z wykształcenia jubiler i złotnik, nie mogła znaleźć pracy w zawodzie, więc zaryzykowała wejście w branżę cukierniczą i założyła maleńką firmę w Antwerpii (Belgia). Było to możliwe dzięki mikrokredytowi poręczonemu przez UE.

Karen podjęła naukę cukiernictwa, jednocześnie planując założenie własnej firmy. Za pośrednictwem belgijskiej agencji finansowej FdP (Participatiefonds/Fonds de Participation) zwróciła się o pomoc i dzięki gwarancji UE otrzymała kredyt w wysokości 12 tys. euro. Pozwoliło jej to otworzyć w 2007 r. sklep z czekoladą pod nazwą Karelicious. Opisując początki firmy, Karen stwierdza: "kredyt okazał się być pomocą, jakiej potrzebowałam, aby sprawy ruszyły z miejsca".

Firma Karen jest prawdziwym mikroprzedsiębiorstwem. UE wspiera zakładanie przedsiębiorstw, zapewniając gwarancje kredytowe (nawet na najniższą kwotę) oraz kapitał podwyższonego ryzyka w ramach programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP), który ma być prowadzony do końca 2013 r.

Programem w imieniu Komisji Europejskiej zarządza Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF), który współpracuje z wieloma pośrednikami finansowymi w zakresie udzielania gwarancji kredytowych i kapitału podwyższonego ryzyka dla MŚP.

Więcej informacji:

 • Aktualny program - możliwości finansowania MŚP do 2013 r.English (Program na rzecz konkurencyjności i innowacji, CIP) Pośrednicy finansowi w twoim kraju - Program CIP do 2013 r.
 • Jeśli chcesz rozwijać działalność międzynarodową, interesują cię nowe technologie lub informacje na temat funduszy UE oraz finansowania dla MŚP, skontaktuj się z najbliższym przedstawicielem Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości
 • Przyszły program - możliwości finansowania MŚP w latach 2014-2020English (COSME) - wniosek w trakcie negocjacji
 • KareliciousNederlands

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 24/02/2014 | Początek strony