Neatcork: ett spansk-tyskt företagspartnerskap sätter stopp för korkdefekta viner
Juli 2012
Spanska företagare och tyska forskare har inlett ett partnerskap i syfte att framställa en defektfri kork. Tack vare EU kunde Maquinaria Moderna, ett litet spanskt företag specialiserat på buteljering av vin och champagne, och ett forskningslag från Institut für Plasmaforschung i Tyskland tillsammans göra verklighet av idén.
Forskarna startade projektet Neatcork, där de studerar hur korkar skulle kunna behandlas för att utesluta risken för korkdefekter.
De vände sig till sitt lokala Enterprise Europe Network-kontor för att hitta samarbetsparter. Det ledde till att de fick kontakt med Maquinaria Moderna.
Andra företag som deltar i projektet är Antonelli San Marco och Champagne Laurenti, två familjeföretag som specialiserat sig på vin- och champagneproduktion, samt det medelstora industriteknikföretaget AFS.
Projektet fick 1,01 miljoner euro i finansiering från EU:s ramprogram för forskning (FP7). ”När vi blir först ut med att framställa en defektfri kork blir det mycket bra för affärerna", förklarar Maquinaria Modernas chef Ramon Ventura. Projektet förväntas gagna tusentals europeiska vinodlare, eftersom de kommer att kunna höja kvaliteten på sina produkter och öka kundnöjdheten.
- Om du vill ha hjälp att söka EU-stöd eller expandera internationellt, kontakta din närmaste representant för Enterprise Europe Network
. - Sök finansiering till dina forskningsprojekt genom EU:s ramprogram för forskning
– 2012 års ansökningsomgång inleds i juli. -
EU:s ramprogram för forskning
– särskild information till små och medelstora företag. -
Projektet Neatcorks webbplats








