Navigačný riadok

Estónske a pyrenejské MSP sa spojili v záujme globálnych výsledkov  

Apríl 2012

Mobilný telefón © Yasin Öztürk  

Pobaltie a Pyrenejský polostrov – oblasti nachádzajúce sa na opačných koncoch Európy nepôsobia ako pravdepodobní partneri. S pomocou siete Enterprise Europe Network však dve malé technologické firmy z týchto krajín vytvorili víťazný tím, ktorý prenikol až za hranice európskeho trhu. Internacionalizácia v celej svojej kráse.

Fortumo – špičkový poskytovateľ mobilných platieb prostredníctvom SMS so sídlom v estónskom Tartu prešiel za posledných 12 rokov ohromným rozmachom svojej činnosti. Táto malá spoločnosť dnes pôsobí vo viac ako 60 krajinách a v jej ústredí pracuje 30 ľudí.

Na opačnom konci kontinentu ponúka priekopnícka španielska spoločnosť NVIA podobné služby mobilných platieb pre južnú Európu a Latinskú Ameriku. Keď spoločnosť Fortumo zamýšľala rozšíriť činnosť v Latinskej Amerike, na koho vhodnejšieho sa mala obrátiť než na spoločnosť so skúsenosťami z tejto oblasti? Spoločnosť Fortumo zas mohla pomôcť firme NVIA s plánovaným pôsobením v Pobaltí a vo východnej Európe.

Žiaľ, nevedeli o sebe – a práve tu zakročila sieť Enterprise Europe Network. Keď sa predstavitelia siete z vedeckého parku v Tartu dopočuli o zámere spoločnosti Fortumo expandovať do Latinskej Ameriky, usporiadali schôdzku firmy Fortumo a portugalskej dcérskej spoločnosti NVIA. Zrodilo sa partnerstvo. Portugalská dcérska spoločnosť – firma so 6 zamestnancami – spustila projekt a v súčasnej dobe sa väčšina spolupráce odohráva v španielskej pobočke spoločnosti.

 „Práca v novej krajine je veľká investícia z hľadiska času a peňazí,“ hovorí Andrei Dementjev, operačný riaditeľ spoločnosti Fortumo. „Boli sme veľmi radi, že nám pomáha partner, ktorý má správne kontakty na národných mobilných operátorov v Latinskej Amerike.“ Spoločnosti už dva roky úspešne spolupracujú na latinskoamerických projektoch.

Okrem podpory podnikania a informačných služieb ponúka sieť Enterprise Europe Network, financovaná Európskou komisiou, európskym podnikom príležitosti na vytvorenie sietí v 48 krajinách.

Ďalšie informácie:

 • Enterprise Europe NetworkEnglish– osobnú podporu v súvislosti s financovaním, partnermi, technológiami a pod. vám poskytne miestna pobočka siete
 • FortumoEnglish
 • NVIAEnglish

Všetky úspešné príbehy

Na začiatok
Ale čo je to MSP?

Novinky

  Všetky novinkyRSS

  Kľúčové programy pre podnikateľov

  • Rozšírte svoju činnosť do zahraničia s Enterprise Europe Network
  • Zaučte budúcich podnikateľov s Erasmus for Young Entrepreneurs

  Túto internetovú stránku spravuje GR pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP
  a je financovaná cez Rámcový program pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP).

  Posledná aktualizácia: 24/02/2014 | Na začiatok