Ścieżka nawigacji

Estońskie oraz iberyjskie MŚP współpracują, by osiągać wyniki na całym świecie  

kwiecień 2012

Telefon komórkowy © Yasin Öztürk  

Położone na przeciwległych krańcach Europy kraje bałtyckie i Półwysep Iberyjski nie wydają się naturalnymi partnerami. Dzięki wsparciu sieci Enterprise Europe Network dwa niewielkie przedsiębiorstwa z branży technologicznej z tych regionów stworzyły jednak zgrany zespół, aby zdobywać rynki poza UE. To umiędzynarodowienie działalności w najlepszym wydaniu.

W ciągu ostatnich 12 lat firma Fortumo z estońskiego Tartu – dostawca innowacyjnych usług związanych z płatnościami mobilnymi za pośrednictwem wiadomości SMS – rozwinęła swoją działalność w imponujący sposób. To małe przedsiębiorstwo działa obecnie w ponad 60 krajach, zatrudniając w swojej siedzibie 30 osób.

Na drugim krańcu kontynentu hiszpańska firma NVIA świadczy podobne nowoczesne usługi w zakresie płatności mobilnych w krajach Europy Południowej i Ameryki Łacińskiej. Gdy Fortumo planowała ekspansję w Ameryce Łacińskiej, któż mógłby być lepszym partnerem od spółki z doświadczeniem na tych terenach? Fortumo mogła w zamian pomóc NVIA w rozwinięciu planowanej działalności w krajach bałtyckich i w Europie Wschodniej.

Niestety firmy nie wiedziały o sobie wzajemnie – i tu właśnie rolę odegrała Enterprise Europe Network. Dowiedziawszy się o zamiarach estońskiej firmy dotyczących ekspansji w Ameryce Łacińskiej, przedstawiciele sieci z parku naukowego w Tartu zaaranżowali spotkanie między Fortumo a portugalskim podmiotem zależnym NVIA. Tak narodziło się partnerstwo. Projekt początkowo wdrażała zatrudniająca 6 osób portugalska spółka zależna, a obecnie większość zadań związanych ze współpracą realizuje hiszpański oddział NVIA.

„Rozwijanie działalności w nowym kraju oznacza inwestowanie mnóstwa czasu i pieniędzy" – mówi dyrektor ds. operacyjnych Fortumo Andriej Dementiew. „Bardzo ucieszyliśmy się z pomocy partnera dysponującego przydatnymi kontaktami z miejscowymi operatorami telefonii komórkowej w Ameryce Łacińskiej". Spółki już od dwóch lat z powodzeniem współpracują nad projektami w tamtym regionie.

Finansowana przez Komisję Europejską sieć Enterprise Europe Network pomaga europejskim przedsiębiorstwom, oferując sposobności do tworzenia sieci kontaktów w 48 krajach, jak również świadcząc inne usługi w zakresie wsparcia biznesowego i dostarczania informacji.

Więcej informacji:

 • Enterprise Europe Network – skontaktuj się z lokalną siecią, aby uzyskać spersonalizowane wsparcie w dziedzinie finansowania, partnerów, technologii itp.
 • FortumoEnglish
 • NVIAEnglish

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 25/11/2013 | Początek strony