Ścieżka nawigacji

Obrazowanie - możliwości wyrastają jak grzyby po deszczu

wrzesień 2011

Grzyby

W ramach inicjatywy Champi-ON, wykorzystującej ponad 1 mln EUR środków na badania z UE, powstanie w pełni zautomatyzowany system zbioru grzybów do sprzedaży w postaci świeżej. Dzięki sieci Enterprise Europe Network główną rolę w projekcie odegra niewielka firma z Cypru.

GeoImaging z siedzibą w Nikozji świadczy liczne usługi i doradza w zakresie geoinformatyki (kartografii, nawigacji satelitarnej i pokrewnych dziedzin).

Poszukując środków na badania, należąca do kategorii MŚP firma zwróciła się do oddziału sieci Enterprise Europe Network w działającej w stolicy Cypru Fundacji Promocji Badań. Ta sieć, obejmująca niemal 600 organizacji partnerskich w 49 krajach, pomaga przedsiębiorcom uzyskać dostęp do finansowania ze środków UE i kojarzy ich z właściwymi partnerami, by zagwarantować powodzenie projektów.

Za pośrednictwem Enterprise Europe Network firma GeoImaging dowiedziała się o prowadzonym w Hiszpanii projekcie badawczym, mającym na celu budowę nowoczesnego urządzenia do zbioru grzybów. Już jako jeden z ośmiu partnerów inicjatywy Champi-ON dostarczy ona technologię obrazowania umożliwiającą zbiór grzybów do sprzedaży w postaci świeżej (nie po zakonserwowaniu).

Grzyby takie są obecnie zbierane ręcznie ze względu na wysokie wymagania co do jakości produktu. Ręczny zbiór generuje do 46% kosztów produkcji ogółem, więc z punktu widzenia producentów innowacje techniczne są niezbędne, aby zachować konkurencyjność i możliwą do przyjęcia marżę. Automatyczny zbieracz będzie korzystać z obrazowania komputerowego, by wyselekcjonować grzyby nadające się do sprzedaży w postaci świeżej, a następnie zebrać je przy użyciu robotycznego ramienia, co zmniejszy o 80% nakład pracy związany ze zbiorem i przechowywaniem świeżych grzybów, obniżając w ten sposób koszty.

Założyciel powstałej w 2002 r. firmy GeoImaging, Stratos Styliandis, twierdzi, że współpraca badawcza pozwoli przedsiębiorstwu poszerzyć sieć partnerów, a docelowo wprowadzić na rynek nowy produkt. "Ważne jest, aby lokalne firmy działały w międzynarodowym, sprzyjającym współpracy otoczeniu" - mówi.

"Od chwili utworzenia sieci Enterprise Europe Network pomagamy firmie GeoImaging składać wnioski o udział w krajowych i unijnych programach badawczych" - mówi specjalista ds. naukowych sieci na Cyprze Christakis Theocharous. "Kiedy czegoś potrzebują, dzwonią do nas". Firma GeoImaging uzyskała jak dotąd finansowanie UE dla pięciu projektów z różnych sektorów.

Dodatkowe informacje:

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 21/02/2014 | Początek strony