Ścieżka nawigacji

Jak kształci się przedsiębiorców - szwedzka historia sukcesu

Luty 2011

Uczniowie

Szwedzkiemu regionowi Halland udało się w doskonały sposób zwiększyć zainteresowanie młodych ludzi przedsiębiorczością. Region otrzymał w zeszłym roku Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości za swoje działania na rzecz szkolenia przyszłych przedsiębiorców.

Region Halland, stowarzyszenie skupiające władze hrabstwa i samorząd lokalny, zainwestował w rozwój środowiska biznesowego regionu, prowadząc szkolenia i działania motywujące dla młodych ludzi. Szkoły podstawowe i średnie oferują teraz zajęcia z przedsiębiorczości. Uczniowie mają możliwość udziału w projektach biznesowych, a nauczyciele odbywają szkolenia pozwalające im przekazywać umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. Nauka odbywa się poprzez takie zadania jak na przykład budowa rampy dla deskorolkarzy w mieście czy nauka matematyki w prawdziwych sytuacjach w lokalnych firmach.

W latach 2007-2010 łącznie 2500 nauczycieli wzięło udział w 5-dniowym programie mającym na celu zwiększenie zainteresowania uczniów przedsiębiorczością. Władze regionu uruchomiły także forum, umożliwiające przedsiębiorcom, nauczycielom i uczniom nawiązywanie kontaktów, planowanie wykładów, organizację praktycznych szkoleń, rozmowy z doradcami finansowymi itp.

W rezultacie 44% młodych ludzi w wieku 18-30 lat w regionie chce prowadzić własną działalność gospodarczą, co jest rekordowym wynikiem w całej Szwecji. Znacząco wzrosła też liczba nowych firm w regionie.

Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości (EEA) są przyznawane od 2006 roku przez Komisję Europejską władzom publicznym, które w najlepszy sposób promują małe firmy oraz przedsiębiorczość, głównie na poziomie lokalnym. Lista tegorocznych wybranych projektów zostanie opublikowana pod koniec lutego. Ogłoszenie zwycięzców będzie miało miejsce 24 maja podczas ceremonii EEA w Budapeszcie.

Więcej informacji:

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 08/03/2012 | Początek strony