Ścieżka nawigacji

Cyfrowe atlasy przyrodnicze efektem współpracy angielsko-niemieckiej

Sierpień 2011 r.

TreeID - zrzut ekranowy

Atlasy przyrodnicze od lat są publikowane w formie książkowej, kto jednak chciałby dźwigać ze sobą wszystkie te ciężary podczas długiej wycieczki? Dzięki współpracy dwóch małych firm, których spotkanie zainicjowała firma Enterprise Europe Network, powstał cały wybór nowych aplikacji do smartfonów i tabletów, które zawierają informacje z zakresu przyrodoznawstwa. Jedna z tych aplikacji stała się hitem serwisu iTunes.

Ojcem tego nowatorskiego pomysłu jest Mark Haley, brytyjski programista z Bath, który ukończył także studia z zakresu biologii środowiskowej. Jego firma, Isoperla, rozpoczęła współpracę z Sunbird TV - trójosobową firmą z Wülfrath w Niemczech, zajmującą się konsultingiem dla mediów o charakterze naukowym. Celem tej współpracy było stworzenie aplikacji służących jako cyfrowe atlasy przyrodnicze.

Ich pierwszy projekt, TreeID, pozwala rozpoznawać gatunki poprzez wyświetlanie listy najbardziej prawdopodobnych odpowiedzi na zadawane pytania. Ta aplikacja zajęła trzecie miejsce na liście edukacyjnej iTunes.

Kiedy zaistniała potrzeba znalezienia bardziej wyspecjalizowanych osób, Mark Haley zwrócił się do placówki firmy Enterprise Europe Network w Bristolu, której sieć robocza pomaga małym przedsiębiorstwom zajmować większość rynku europejskiego. "Stworzyliśmy interesujący produkt", mówi Haley, "ale potrzebujemy pomocy, aby zapoczątkować nowy etap w rozwoju firmy."

Zespół Network wprowadził zgłoszenie do bazy danych transferu technologicznego - jednego z zarządzanych przez nich narzędzi, które pomagają w rozwoju międzynarodowej współpracy biznesowej.

Sabrina Wodrich pracująca w firmie ZENIT będącej partnerem Network na obszar Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech, skierowała zgłoszenie do Sunbird TV. Jak wyjaśnia: "Znam tę firmę od podszewki i natychmiast przesłałam dalej tę informację".

Obydwie firmy zgodziły się, aby połączyć siły w celu stworzenia serii aplikacji. Na sukces nie trzeba było długo czekać: "Liczymy na wiele lat współpracy z naszym nowym partnerem biznesowym oraz firmą Network" mówi Georg Pohland, współzałożyciel Sunbird.

Więcej informacji:

Enterprise Europe Network

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 20/02/2014 | Początek strony