Ścieżka nawigacji

"Mówiąc w języku klienta sprawiamy, że czuje się on jak w domu"

Październik 2010 r.

Kaisa Pajusalo

Fińska firma Golla, zajmująca się projektowaniem i produkcją toreb, w pełni pojmuje znaczenie międzykulturowego bogactwa przy prowadzeniu swojej działalności. Widać to po sukcesie, jaki odniosła jej strategia językowa.

Niektóre MŚP zdołały w pełni wykorzystać swoje strategie językowe. Jedną z nich spotkaliśmy na konferencji zatytułowanej "Języki dla małych i średnich przedsiębiorstw", która odbyła się 23 i 24 września w Brukseli. GollaEnglish sprzedaje torby na przenośne urządzenia elektroniczne. W samej siedzibie głównej firmy, w Helsinkach, 30 pracowników mówi w 10 różnych językach. Kierownik HR Kaisa Pajusalo twierdzi, że ta globalna firma chce odejść od używania tylko języka angielskiego i planuje także mówić w językach swoich klientów. "Łatwiej w ten sposób dotrzeć do ludzi, a oni czują się bardziej jak w domu, jeśli zwracamy się do nich w ich języku. Prościej także przekonać ich i sprawić, że zrozumieją nasze produkty", tłumaczy odnosząc się do strategii językowej spółki.

Golla zatrudnia rdzennych użytkowników języka i szkoli swoich pracowników za granicą, by pomóc im w rozwijaniu umiejętności językowych. Taka strategia językowa pomogła także firmie w rozwoju międzynarodowym, jako że niektórzy zagraniczni pracownicy powrócili do krajów pochodzenia i założyli tam oddziały firmy.

To wydarzenie organizowane przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Edukacji i Kultury zgromadziło decydentów, przedstawicieli środowiska akademickiego oraz ludzi biznesu. Rozmawiali oni o roli języków w prowadzeniu interesów. Większość mówców podkreślała wartość kulturową umiejętności językowych na obcych rynkach. Wśród najbardziej przydatnych języków biznesu w Europie wymieniono angielski, niemiecki, chiński i hiszpański.

Wszyscy uczestnicy podkreślali, że języki obce to niezwykły atut nawet dla małych firm działających na rynku międzynarodowym lub próbujących się na niego przebić. Niedawno przeprowadzone badania pokazują, że wchodzenie na rynek międzynarodowy ma pozytywne oddziaływanie na przykład na eksport i poziom innowacyjności w MŚP.

Więcej informacji:

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 28/01/2014 | Początek strony