Navigačný riadok

SPIN: pomoc pre MSP v oblasti ekologických inovácií

November 2010

Partneri siete SPIN z Vilniusu

Pre malé podniky môže byť niekedy ťažké držať krok s európskymi predpismi z oblasti životného prostredia. Môže sa stať, že im chýbajú technológie a manažérske know-how na riešenie týchto otázok, prípadne od svojich partnerov nedostávajú žiadne praktické či užitočné rady. Projekt SPIN - trvalo udržateľná výroba prostredníctvom inovácií v MSP - pomáha malým a stredným podnikom v regióne Baltského mora nájsť odpovede na tieto otázky.

Trvalo udržateľné inovácie znamenajú nové spôsoby výroby, balenia a dodávania výrobkov, čo je oblasť potrebná pre MSP. SPIN slúži zároveň aj ako propagačná platforma ekologických inovácií a informačný bod, ktorý MSP poskytuje riešenia trvalo udržateľnej výroby. Projektovými partnermi pod vedením Nemeckej spolkovej agentúry životného prostredia sú popredné technologické inštitúty a správy zo všetkých siedmich štátov Baltského mora: Nemecka, Litvy, Dánska, Švédska, Fínska, Estónska a Poľska. Projekt v hodnote 3 miliónov €, ktorý je podporovaný z Regionálneho programu Európskej únie pre Baltské more na roky 2007 - 2013 (Fond regionálneho rozvoja), už oslovil 2 500 MSP z daného regiónu.

Malé a stredné podniky môžu ťažiť zo siete a služieb SPIN viacerými spôsobmi: môžu získať pomoc pri riešení svojich problémov, či už v súvislosti s technológiami alebo riadením, môžu získať pomoc pri šírení svojich vlastných inovácií do iných MSP alebo sa poučiť od 100 odborných partnerov v rámci projektu. Predmety činnosti zahŕňajú inovácie zo širokej škály oblastí od poľnohospodárstva a biotechnológií až po výrobu nábytku a odevov. Inovácie v trvalo udržateľnej výrobe môžu byť prínosom pre úspech malých a stredných podnikov, ktoré sa stanú ekologickejšími, ale aj konkurencieschopnejšími a ziskovejšími.

Konkrétne krajiny a predmety činnosti si vyhľadajte v databáze inováciíEnglish projektu SPIN.

Projekt SPIN vyzdvihuje aj európsky Program na podporu dodržiavania environmentálnej legislatívy pre MSP (ECAP) ako príklad osvedčených postupov.

Ďalšie informácie:

 • SPINEnglish
 • Program na podporu dodržiavania environmentálnej legislatívy pre MSPDeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolskiportuguês

Všetky úspešné príbehy

Na začiatok
Ale čo je to MSP?

Novinky

  Všetky novinkyRSS

  Kľúčové programy pre podnikateľov

  • Rozšírte svoju činnosť do zahraničia s Enterprise Europe Network
  • Zaučte budúcich podnikateľov s Erasmus for Young Entrepreneurs

  Túto internetovú stránku spravuje GR pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP
  a je financovaná cez Rámcový program pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP).

  Posledná aktualizácia: 08/03/2012 | Na začiatok