Cesta

SPIN: pomoc malým a středním podnikům v oblasti ekologických inovací

Listopad 2010

Partneři sítě SPIN z Vilniusu

Pro malé podniky může být někdy obtížné dodržovat evropské předpisy o ochraně životního prostředí. Může to být způsobeno tím, že nemají technologie a manažerské know-how pro řešení této problematiky nebo že nedostávají od jiných podniků žádné praktické či užitečné rady. Projekt SPIN (Sustainable Production through Innovation - Udržitelná výroba prostřednictvím inovací) pomáhá malým a středním podnikům v baltském regionu najít na tyto otázky odpovědi.

Udržitelnou inovací se rozumějí nové způsoby výroby, balení a dodávek produktů, což je věc, na kterou se malé a střední podniky musí soustředit. SPIN je platforma, která propaguje ekologické inovace, a je informačním místem, které malým a středním podnikům dodává řešení pro udržitelnou výrobu. Všichni partneři projektu, vedeni německou Spolkovou agenturou pro životní prostředí, jsou předními technologickými instituty a správními orgány ze sedmi různých zemí regionu Baltského moře: z Německa, Litvy, Dánska, Švédska, Finska, Estonska a Polska. Do projektu v hodnotě 3 milionů eur, který je podporován programem Evropské unie pro oblast Baltského moře pro období 2007-2013 (fond pro regionální rozvoj), se doposud zapojilo 2 500 malých a středních podniků z celého regionu.

Malé a střední podniky mohou síť SPIN a její služby využívat několika způsoby: mohou získat pomoc při řešení svých problémů technologického charakteru i problémů týkajících se otázek řízení, mohou využít pomoc při šíření svých vlastních inovací mezi jiné malé a střední podniky a mohou se učit od více než 100 odborných partnerů projektu. Oblasti působnosti zahrnují například inovace v zemědělství a biotechnologii či ve výrobě nábytku a oděvů. Inovace v udržitelné výrobě mohou být pro úspěch malých a středních podniků přínosné, jelikož se tyto podniky začnou chovat ekologičtěji, budou konkurenceschopnější a zvýší se jim zisk.

Projděte si databázi inovacíEnglish projektu SPIN pro jednotlivé země a oblasti působnosti.

Projekt SPIN byl jako příklad správné praxe vyzdvihnut Programem pomoci MSP při dosahování souladu s právními předpisy v oblasti životního prostředí (ECAP).

Přečtěte si více informací:

  • SPINEnglish
  • Program pomoci MSP při dosahování souladu s právními předpisy v oblasti životního prostředí (ECAP)DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolskiportuguês

Všechny příběhy o úspěších

Začátek stránky
Co to ale MSP je?

Klíčové programy pro podnikatele

  • Expanze do zahraničí díky síti Enterprise Europe Network
  • Mentorování budoucího podnikatele v rámci akce Erasmus for Young Entrepreneurs

Tuto internetovou stránku spravuje GŘ pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky
a financuje ji Rámcový program Konkurenceschopnost a inovace (CIP).

Poslední aktualizace: 08/03/2012 | Začátek stránky